Tv Konsolu Yenileme & Masif Görünümlü Yemek Masası Boyama

 Tv Sehpası Boyama 

Tv konsolu yenilemeyi hatta onu baştan tasarlayıp çok uyguna mal etmeyi çok seviyorum 😊 Son zamanlarda karşınıza hep tv ünitesi yenileme projeleri ile çıktım biliyorum ama inanın hep öyle denk geliyor ben özellikle seçmiyorum:)

Bu kez yenilediğim ürünler müşteri projesi, o yüzden daha çok benim değil ev sahibinin zevkine göre hareket ettim. Sonuçtan ise ikimizde çok memnun kaldık. Şimdi siz de evleniriz de kendi mobilyalarınızı nasıl yenileyebilirsiniz hiç bir detayını atlamadan tek tek anlatmaya başlayacağım hazır mısınız?

tv ünitesi yenileme
Tv Ünitesi Yenileme / Masif Görünümlü Ahşap Boyama(Bu arada hem tv ünitesi hem tv konsolu yazmama çok takılmayın, bunu google aramalarını baz alarak yapıyorum, yani bilerek yapıyorum:) Makaleleri Seo uyumlu olarak yazmaya çalıştığım için gerekli) 

tv konsolu boyama
Tv Ünitesi Yenileme / Masif Görünümlü Ahşap Boyama

Tv ünitesi yenileme
Tv Ünitesi Yenileme / Masif Görünümlü Ahşap Boyama

Tv Konsolu Modelleme 

Öncelikli tv konsolundan başlayalım okumaya devam edin, daha sonra yemek masasını nasıl masif görünümlü ahşaba çevireceğiz ona kısaca değineceğim çünkü bire bir aynı zaten, siz bu anlattığımı istediğiniz mobilyalarda uygulayabilirsiniz. 

İlk önce karar vermeniz gereken sadece boyamak mı istiyorsunuz yoksa görüntüsünü ufak tefekte olsa değiştirmek mi istiyorsunuz? Beni tanıyorsunuz artık ben modeli değiştirmeden duramam o yüzden epeyce bir kafa yordum, tasarım kısmını kafanızda bitirdiğinizde işin yarısı bitmiş gibi olur, geriye sadece uygulaması kalır. Çekmeceleri son zamanlarda pinterest de sıklıkla gördüğümüz oluklu kapaklardan yapmaya karar verdim.


Örneğin bu tamamen amatörce çizdiğim bir şey :) aklımdakini kağıda dökmeye seviyorum o zaman bazı şeyler kafamda daha iyi oturuyor hem de proje evi ise ev sahibi daha iyi anlamış oluyor. Çok iyi değil tabi ama en azından kolaylık oluyor benim için:) Ev sahibi masanın olduğu bölüme ayna ve kitaplık alacak sevdi bu halini ama henüz hepsi tamamlanmadığı için bütün bir dekorasyon fotoğrafları yok, belki bittiğinde tekrar gidip çekim yaparım. 

CNS Makinesinde Şekil Vermek 

Çekmecelerin orijinal halinde kendinden kulpları vardı, yani bütün değil oyuklar vardı, o da benim işimi bozuyordu. Ben de eski çekmece kapaklarını söküp onun yerine aynı orijinalindeki kalınlık ve ölçülerinde ham mdf parçalar kestirdim. Ve CNS makinesi olan marangoza istediğim modelin fotoğrafını gösterdim, gerisini makine yaptı zaten :) Aklınıza gelebilecek her şekli yapıyor bu makineler sınır yok aklınızda olsun, mutlaka bulunduğunuz şehirde vardır bu makinesi olan marangozlar, gidin sorun araştırın fiyat alın. Dakika başı ücretlendirme yapıyorlar genelde yaklaşık 7₺ dakika ücreti, çok yavaş çalışmıyor makine aşağıya video ekledim izleyebilirsiniz.Çıtalama uygulaması da yapabilirsiniz ama onlar bile inanılmaz fiyatları artmış, benim yaptığım gibi yaparsanız inanın çok daha uyguna halletmiş olursunuz. Ben mdf dahil fiyat ödedim ama vereceğim rakamı söylemem doğru olmaz çünkü dost işi oldu diyebilirim. Fakat dikkat edin bazıları maalesef çok çakal :) yüksek fiyatlar istiyorlar özellikle bunu isteyen kadınsa.. Sorun araştırın uyanık olun demek zorundayım, mesela marangoza hiç bir şey demeden dakikası ne kadar diye sorun😉

tv ünitesi boyama
Tv Ünitesi Yenileme / Masif Görünümlü Ahşap BoyamaOluklu Kapakları Zımparalama ve Boyama 

Yepyeni oluklu şekil verdirdiğimiz tv ünitesi çekmece kapakları hazır ve artık onları önce çok iyi zımpara yapmamız gerekiyor. Oluk araları tiftik kalmış öyle boyamak hiç profesyonel bir iş gibi gözükmez inanın. 

Benim projelerimi beğenmenizin tek sebebi muntazam kusursuz durmaları ve bu da detaylara ne kadar çok dikkat etmek ile alakalı, mesela ben hiç bir günde mobilya yenileyip bitirmedim:) Öyle hemen şipşak olmuyor bazı işler, haldır haldır yapılan işleri hiç sevmiyorum maalesef, neredeyse yanımda büyüteç taşıyıp öyle bakacağım yani o derece önem veriyorum 😁 Ve rica ediyorum lütfen sizlerde acele etmeyin! Evet eviniz biraz batacak, evet biraz toz olacak ve evet proje bitene kadar ev hoppacık olacak ama biraz sabırla uzun ömürlü dayanıklı mobilya dönüşümünüz olacak. Sonrasında keyif kahveniz zevkli olacak garanti veriyorum :) 

cns işleme makinesi
Tv Ünitesi Yenileme / Masif Görünümlü Ahşap BoyamaOluk aralarını zımparalamak için ise kolay bir yöntem buldum, şu benim her zaman tercih ettiğim zımpara kağıdımın arasına spatula koydum ve öyle çok pratik zımpara yapmış oldum. Daha sonra kuru bir fırça ya da fırçalı süpürge ucu ile tozunu aldım sildim. 

Boyamaya hazır kapakları ise Whynot Paint Multisurface kendinden vernikli boyanın Jet Black rengi ile kat arasında sadece 2 saat bekleyerek iki kat uygulama yaptım. Burada tavsiyem ipek fırça kullanmayın hem fırçanız bozulur hem zorlanırsınız, ben yine Whynot'un fırçasını kullandım hafif sert ve uzun kılları işimi kolaylaştırdı.

tv ünitesi boyama
Tv Ünitesi Yenileme / Masif Görünümlü Ahşap Boyama

Kulpları Trendyol'dan aldı ev sahibi bana instagram adresimden ulaşırsanız linkini veririm. 

Ben kapakları çekmeceye monte etmesi için ve kulpları takması için marangoz çağırdım ama siz yapacaksınız kolay bir yöntemi var, ben de marangozdan öğrendim:) Matkap varsa eğer kolay yaparsınız önce kulp deliklerini açın, sonra çekmece kasalarını yerlerine takın ve tüm kapakların altına gelecek şekilde iki şer tane sağ sol köşelerine vida koyun, (alt boşluğu ayarlamak için) üstüne kapakları oturttun ve ince ayarları yapıp emin olduktan sonra kulp deliklerinden şarjlı matkap ile vidalayın, püf noktası burası böylece çekmece yerini tam olarak sabitlenmiş oluyor. Daha sonra çekmecenin iç kısmından sağlı sollu vida atın bu kapakları tutacak ve artık kulp deliklerine attığınız vidayı söküp kulpları takabilirsiniz:) 

tv konsolu yenileme
Tv Ünitesi Yenileme / Masif Görünümlü Ahşap Boyama

Tv Konsolu Masif Görünümlü Boyama 


İlk aşama zımpara özellikle parlak ve lake ürünlerde ben mutlaka zımpara yapıyorum, daha sonra ister rölyef pasta ya da isterseniz ahşap macunu ile budak dokularını vereceğiz. Ben cuprinol ahşap macunu kullandım, hafif sulandırıp ellerim ile yüzeye iyice yaydım, ne çok kalık ne de ince tuttum, sürdüğümde zemini görmemem lazım o kadar. Bu aşamada tamamen doğaçlama ilerledim, bazı yerlerde büyük boy bozuk budak aparatı kullandım sonra ellerim ile çalıştım. Böylelikle çok daha doğal masif doku elde ediyorum. 

24 saat sonra yine zımpara makinesi ile zımpara yaptım (220 numara) işin püf noktası burası diyebilirim, bazılarınız masif yapıyor ama orta kısım çok güzel olsa bile kenarları bozuk gözüküyor ve gerçekçi durmuyor, yapabildiğiniz kadar zımpara yapın ben direk makine ile giriştim, evet biraz toz oluyor ama inanın görüntü çok başarılı duruyor. 
Süpürüp kuru bez ile tozunu aldıktan sonra boyamaya geçebiliriz. 

Tv Ünitesi Boyama 

Kullandığım boya Whynot'un Ancient city rengi, çok tatlı bir kreme yakın tonu var. Boyamı çalkalayıp kaba koydum sadece ahşap macunu üzerinde rulo rahat hareket etmesi için bir iki fıs su sıktım. Normalde kullanıma hazır ve kendinden vernikli boya hiç su ilave etmeden kullanabilirsiniz. Bitişi kadifemsi mat olduğu için, her ne kadar vernikli bir boyada olsa üzerine istediğiniz eskitme ürünlerini kullanabilirsiniz. 

Uygulama için ise yine Whynot'un kendi kadife rulosunu kullandım. Kat arasında sadece 2 saat bekleyerek iki kat uygulama yaptım. Daha sonra bize gerekli olan ahşap sıcaklığını yakalamak açık tonlarda bir ahşap istiyorsanız sarı renkleri ona göre seçmeniz lazım, ben hatta bunun için Whynot'un Lemon Drop rengini seçmiştim ama ev sahibi sonra fikrini değiştirdi daha sıcak bir ahşap istediği için bu defa Zerdeçal ya da hardal tonuna yakın bir renk ile değiştirmek zorunda kaldım. 
Uygulama ise şöyle, isterseniz sarı rengi direk olarak rulo ile ince kat halinde sürebilirsiniz ama genelde şöyle yapıyorum, biraz krem rengi biraz aynı anda yüzeye alarak ve arada fırçamı suya batırarak degrade şeklinde uygulama yapıyorum. Bu yöntem daha doğal duruyor. 

Sarı rengimiz kuruduktan sonra ise, yine Whynot'un Roast Coffee rengini yoğun su ilave ederek bulaşık süngeri ile sürdüm ve kuru penye bez ile sildim. Burada kısım kısım çalışırsanız daha sağlıklı olur ve amacımız kahverenginin budak aralarına girerek masif görünümünü elde etmesini sağlamak, o yüzden yoğun bir kahve görüntüsü istemiyoruz, yoğun gelirse süngeri yıkayıp tekrar silebilirsiniz. 

tv ünitesi masif boyama
Tv Ünitesi Yenileme / Masif Görünümlü Ahşap Boyama


Yukarıdaki fotoğraf dokusu yapılmış, sarı ve kahverengi rengin uygulanmış halidir, bundan sonraki aşama yağlı boya olacak. 

Yağlı Boya Uygulama 

Tv ünitesi yenileme kısmımızda artık son aşama geliyoruz. Kahverengi boyanın iyice kuruduğuna emin olduktan sonra hatta biraz su ile çalıştığımız için bana kalırsa bir gün ara vermeniz daha mantıklı. 

Yağlı boya uygulama aşamasında, Winsor newton marka Raw umber renkli yağlı boyayı bir kaba alın ve yarı yarıya keten yağı ekleyerek inceltin, uygulama için kıl fırça kullanabilirsiniz fakat ben geniş yüzeylerde bulaşık süngeri kullanıyorum hem boya daha az gitmiş oluyor, hem de daha hızlı yüzeye yayılıyor. Yağlı boya hemen kuruyan bir boya olmadığı için büyük yüzeyleri bile tek seferde uygulama yapabilirsiniz. 

rölyef budak yapımı
Tv Ünitesi Yenileme / Masif Görünümlü Ahşap Boyama

Son olarak kuru pamuklu bir penye bez ile, uzun köşeden yani budak yönüne doğru elinizi hiç kaldırmadan silme işlemi yapıyoruz. Hangi tonu istediğinize bu aşamada karar verebilirsiniz, bezin temiz tarafıyla sildikçe rengimiz açılır, sevdiğiniz tonda silme işlemini bırakabilirsiniz. Ve artık en az 8-24 saat dokunmamak gerekiyor çünkü hemen parmak iziniz kalabilir. 

masif budak yapımı
Tv Ünitesi Yenileme / Masif Görünümlü Ahşap Boyama

Vernik Uygulama 

Yağlı boya diğer boyalara nazaran daha geç kemikleşiyor o yüzden mümkün olduğunca vernik yapmadan önce beklemenizi tavsiye ederim, dokunma kuruluğu olur olmaz vernik yaparsanız bu nemli boyayı vernik ile hapsetmek demektir, bu defa vernikte kendi görevini yapamaz, o yüzden sıcak ortamlarda en 10-15 gün beklemekte fayda var. 

tv ünitesi boyama
Tv Ünitesi Yenileme / Masif Görünümlü Ahşap Boyama

Vernik uygulama için ise, eğer parlak bir bitiş üstelikte suya dayanıklı bir vernik istiyorsanız Whynot'un su bazlı sıvı cam ürünü tam size göre olacaktır. Hatta şöyle bile yapabilirsiniz, ilk kat sağlam ce dayanıklı olması için whynot su bazlı sıvı cam uygulayarak 6 saat sonra herhangi bir mat bir vernik uygulayabilirsiniz, böylece hem sağlam suya dayanıklı hem de mat bir bitişiniz olmuş olur. 

tv ünitesi boyama
Tv Ünitesi Yenileme / Masif Görünümlü Ahşap Boyama

mobilya nasıl boyanır
Tv Ünitesi Yenileme / Masif Görünümlü Ahşap Boyama

Vernik Uygulama Püf Noktaları 

Şimdi her ne kadar Whynot'un vernikli multisurface boyalarını kullandık fakat üzerine yağlı boya yaptığımız için, tekrar korumaya almak zorundayız. 

Şimdi size benim vernik uygulama taktiklerimden bahsedeyim, aslında yıllardır beni takip edenler görmüştür ama yine de detayları ile yazalım, herkes faydalansın. 

İz Yapmadan Muhteşem Vernik Yapmanın Püf Noktaları

 1. Yüzeyin tozunu almak için ıslak değil kuru temiz bir bez kullanın. 
 2. Vernik yapacağınız ortamın toz olmayan temiz bir ortamda yapmaya çalışın. 
 3. Temiz hiç kullanılmış rulonuzu mutlaka kıl tüy vb temizlemek için  tüy toplayıcı aparatı ya da maskeleme bandı kullanarak temizleyin. 
 4. Verniği kısım kısım sürmek daha çok iz leke sorunları oluşturur, tek seferde yüzeye verniği sürüp bitirin. 
 5. Geniş yüzeylerde verniği uygulamak için geniş rulo uçları kullanın. Örneğin Whynot mikrofiber kadife rulosunu tavsiye edebilirim. Yemek masasını tek seferde uygulama yapıp iz yapmadan vernik atmış olursunuz. 
 6. Vernik uygulaması yaparken olabildiğince hızlı hareket edin, vernik hızlı kuruyan yapıya sahip olduğu için, kurumaya başlayan bölgeye tekrar rulo ile geçmek iz bırakmanıza neden olur. 
 7. Verniği ruloya bolca yükleyin, az yüklenmiş vernik rulosu yine iyi sonuç vermeyecektir. 
 8. Tek kat vernik yeterince koruma sağlamaz mutlaka ikinci katı uygulamalısınız. 
 9. Vernik kat uygulama arasında en az 4-6 saat sonra ikinci katı atmalısınız. 
 10. Vernikler kemikleşme sürecini en az 20 günde tamamlar, bu süreçte ürünlerinizi dikkatli ve hassas kullanmaya özen gösterin. 
tv ünitesi boyama
Tv Ünitesi Yenileme / Masif Görünümlü Ahşap Boyama

Masif Ahşap Görünümlü Yemek Masası Boyama 

Sıra geldi yemek masasına, bu proje de aynı ev sahibine ait ve orta sehpa, zigon sehpalar vs vardı. Hatta plastik koltuk ayakları vardı, onu zaten "Plastik Koltuk Ayakları Nasıl Boyanır? Plastik Koltuk Ayaklarını Masif Görünümlü Boyama" yazımda anlatmıştım oradan bakabilirsiniz. 

Bu bölümde konuyu çok uzatmayacağım çünkü farklı bir şey yok, yukarıda yazdığım yöntem ile aynı ama yine de maddeler halinde kısaca özet geçecek olursam.. 

masif doku yapımı
Yemek Masası Boyama / Masif Ahşap Doku Nasıl Yapılır?

Yemek Masası Boyama & Masif Ahşap Doku Nasıl Yapılır?

 1. Öncelikli olarak yemek masası yüzeyini zıplayarak başladım, masada ufak tefek çizikler yarıklar varsa dert etmeyin zaten doku vereceğimiz için kapanacaktır. Fakat bu kusurlu yerler çok derin ise çelik macunu kullanın derim çünkü rölyef ya da ahşap macunu çökme yapıp çatlayabilir. 
 2. Rölyef ya da ahşap macunu kullanabilirsiniz, ben de ikisi de vardı bu defa ikisini birbirine karıştırdım, yoğunsa duruma göre su ilave edebilirsiniz. Macunu masaya elimle yaydım ileri geri hareketlerle desen vermeye çalıştım, farklı olarak sadece en son üzerinden kuru bir kıl fırça ile süpürmeler yaptım. Bir gün kuruduktan sonra yine zımpara makinesi ile güzelce zımparaladım. (bu arada kullandığım zımpara makinesinden çok memnunum bir çok kişi benim sayemde aldı, 13bin devirli enfes bir makine ve üstelik fiyatı inanılmaz uygun, eğer isterseniz bana instagram adresimden mesaj atın size linkini verebilirim. ) 
 3. Daha sonra Whynot Paint Ancient city rengi ile kat arasında sadece 2 saat bekleyerek iki kat uygulama yaptım. 
 4. Ardından sarı rengimi sonra ise kahverengi boyamı sürdüm, bu detaylara girmeme gerek yok yukarıda uzun uzun anlattım:) 
 5. Sonra ise yine yağlı boya uygulaması yaptım ve vernik öncesi kuruyup kemikleşmesi için bir hafta ara verdim. Daha sonra yukarıda anlattığım vernik uygulama yöntemim ile vernik yaptım. 
 6. Masanın ayaklarını ise yine Whynot'un jet black rengi ile 2 kat boyadım. Vernikli boya olduğu için vernik istemez ama daha uzun ömürlü olması ve darbelere karşı koruyucu olsun derseniz vernik yapabilirsiniz. Parlak bir bitiş için Whynot'un su bazlı sıvı cam uygulayabilirsiniz ya da boyayıp bırakabilirsiniz çünkü eğer mat bir görünüm seviyorsanız Whynot'un multisurface boyası çok hoş kadifemsi bir mat bitişi var ev sahibi bu görünümü çok sevdiği için biz başka bir şey sürmedik. 
 7. Evdeki tüm sehpaları da aynı yöntemle boyadım. 
ikea çiçeklik boyama

Son olarak böyle ikea model çiçeklik vardı elimizde onu da Whynot Paint Serious Grey renginin içine çok az jet black rengi ilave ederek rengi koyulttum ve kat arasında sadece 2 saat bekleyerek iki kat uygulama yaptım o kadar. 


orta sehpa boyama
Zigon Sehpa / Orta Sehpa Boyama / Masif Ahşap Boyama


yemek masası boyama
Tv Ünitesi Yenileme / Masif Görünümlü Ahşap Boyama

yemek masası yenileme
Tv Ünitesi Yenileme / Masif Görünümlü Ahşap Boyama


Aklınıza takılan sormak istedikleriniz varsa mutlaka yazın, şimdi size bolca fotoğraf ekliyorum, detaylıca bakabilirsiniz. 

masif ahşap nasıl yapılır
Tv Ünitesi Yenileme / Masif Görünümlü Ahşap Boyama


masa yenileme
Tv Ünitesi Yenileme / Masif Görünümlü Ahşap Boyama

zigon sehpa boyama
Zigon Sehpa / Orta Sehpa Boyama / Masif Ahşap Boyama


sehpa boyama
Zigon Sehpa / Orta Sehpa Boyama / Masif Ahşap Boyama


sehpa boyama
Zigon Sehpa / Orta Sehpa Boyama / Masif Ahşap Boyama


sehpa boyama
Zigon Sehpa / Orta Sehpa Boyama / Masif Ahşap Boyama


Daha önce Whynot Paint ile yaptığım projeleri okumadıysanız hemen aşağıya sırasıyla ekliyorum mutlaka okumalısınız. 

 

4 yorum:

 1. Elinize sağlık çok güzel olmuş 👏

  YanıtlaSil
 2. Öncelikle ellerinize emeğinize sağlık ve verdiğiniz bütün bilgiler ve ayrıntılar için çok teşekkürler Ben mutfak tezgahımı boyamak istiyorum masif ahşap görünüm de onun için nasıl bir yol izlemem gerekiyor.Yaklaşık 3 metre lavabosu da dahil adi bir mermerit kendisi

  YanıtlaSil
 3. Çok güzel olmuş verdiğiniz bilgiler için teşekkürler ��

  YanıtlaSil

Düşünceleriniz benim için çok önemli, yorum bırakabilir ya da soru sorabilirsiniz.

Değerli yorumlarınız ve sorularınız onaydan geçtikten sonra yayınlanır ve yanıtlanır. Yorumun aşağıda görünmesi ve altına yanıtın girilmesi birkaç gün sürebilir, ara sıra kontrol ediniz.

Blogger tarafından desteklenmektedir.