Boya Fırçası Nasıl Temizlenir? Sertleşmiş Fırçalara Kesin Çözüm!

 Boya Fırçası Nasıl Temizlenir

Hobi boyama ile ilgileniyorsanız mutlaka boya fırçası temizliği nasıl yapılır bilmeniz gerekir. Biliyorsunuz iz yapmayan ipek fırçalar kullanıyoruz ve bunlar küçümsenmeyecek kadar pahalı fırçalardır. Her projeniz için yeni fırça almak hiç akıl karı değil, üstelik ipek fırçaların temizliğini iyi yaparsanız neredeyse size bir ömür eşlik edebilir. Benim fırçalarım en az 6-7 yıllık ve inanın bir o kadar daha kullanabilirim, önemli olan onlara iyi bakmak ve fırça rulo temizliği nasıl yapılır bu konuda bilgili olmak..

Öncelikle fırça ve rulo temizliğini genel olarak nasıl yapılır ondan bahsedelim sonra taş gibi sertleşmiş fırçaları ilk günkü gibi nasıl temizleriz bu konuya deyinelim.
Su bazlı boya fırçası ve rulo nasıl temizlenir?

 1. Öncelikle boya uygulama sırasında ara vermek zorunda kaldığınızda fırçanızı öylece kurumaya bırakmayın. Hemen su dolu bir kapın içine koyun. Eğer bir günden fazla ara vermek zorundaysanız mutlaka fırçanızı bol su ile yıkayın.
 2. Rulo ile yaptığınız boyama işlemi henüz bitmediyse ve ertesi gün devam edecekseniz, rulonun üzerine su dolu fıs fıs şişesi üzerine su sıkıp hava almayacak şekilde poşetleyebilirsiniz. Bu işlem sadece vernik yaptığınız rulo için geçerli değil, vernikli rulo çok hızlı kurur onu mutlaka su dolu bir kaba atın, ertesi gün tekrar vernik yapacağınız zaman iyice kurulayıp tekrar verniğe devam edebilirsiniz.
 3. Rulo ve fırçalar ile işiniz tamamen bittiğinde ise, önce bıçak ya da spatula yardımı ile rulo üzerindeki fazla boyayı sıyırın, saha sonra su dolu kapta bir saat bekletin, böylece hem daha kolay temizlenir hem de su ısrafının önüne geçmiş olursunuz. En son yumuşak tüylerine bakım yapmak için sirkeli su, beyaz sabun, arap sabunu gibi ürünler ile temizleyebilirsiniz. Hobi ürünlerinde fırça temizliği için ekstra ürünler satılıyor ben şimdiye kadar hiç kullanmadım ama onları da kullanabilirsiniz.
 4. Boya fırçalarını temizlemek için kaynar derecede olmayan sıcak sudan yararlanabilirsiniz ve kururmuş fırçalarınızı sıcak su içerisinde bekletebilirsiniz.
 5. Temizleme sırasında fırçanızı avucunuzun içinde dairesel hareketlerle boyanın iyice dışarı atılmasını sağlayabilirsiniz. 
 6. Ruloları temizlerken çok fazla su israfı olmaması için önce eski gazete ya da eski bez, havlularınızı kullanarak rulodaki boya fazlalığını iyice alabilirsiniz.
 7. Fırça saplarındaki boya kalıntılarını bulaşık teli ile ovarak kolayca çıkarabilirsiniz. 
 8. Unutmayın boyama işlemi biter bitmez hemen fırça ve rulonuzu çok bekletmeden temizleneniz gerekir.
 9. Rulo temizlerken spatula yardımıyla boyayı iyice sıyırabilirsiniz ve akan çeşme altında tıpkı boya yapar gibi ruloyu lavabo içinde döndürerek temizleyebilirsiniz. Ardından dikey olarak kurumaya bırakın sonra eski bir beze sararak saklayabilirsiniz.
 10. Bazı durumlarda sentetik tiner kullanabilirsiniz.Fırça ve rulo temizliğinde beni en çok rahatsız eden harcanan su miktarı o yüzden ben mümkün olduğunca önce boya fazlasını spatula ile sıyırıp daha sonra eski bezler ile olabildiğince fazla boyayı almaya çalışıyorum, böylece çok fazla su israfı olmamış oluyor. Ayrıca fark ettiniz mi bilmiyorum ama su bazlı hobi ürünlerinde vernikli boya kullanmaya başladığımdan beri boyanın fırça ve rulodan daha çabuk, kolay temizlendiğini gördüm, bu güzel bir detay bence :) 

Sertleşmiş Boya Fırçası Nasıl Temizlenir? 

Taş gibi sertleşmiş fırçaları nasıl temizleriz?  
Şimdi ise taş gibi olmuş fırçaları çöpe atmaktan nasıl kurtarabiliriz onu anlatayım:) Ben normalde fırçalarıma çok iyi bakarım ama bazen proje evlerinde bu mümkün olmuyordu yoğunluktan fırçalar gözden kaçabiliyordu. Özellikle vernik yüzünden taş gibi olmuş fırçanız olmuştur bunu kurtarmak imkansız gibi görünsede bir çözüm var, dediğim gibi bu en son çare ve aşırı kimyasal içerir o yüzden çok dikkatli olmak lazım!

Umutsuz vaka olan fırçalarımı neredeyse çöpe atmak üzereyken aklıma boya sökücü kullanmak geldi, nasılsa çöpe gidecek denesem nolur ki diye düşündüm 😀 Veee hepsini ilk günkü gibi yapmayı başarmıştım👌

Nalburdan satın alabileceğiniz en ucuz boya sökücüğü bulun 20₺ ye bile var, marka önemli değil hepsi aynı işi  görüyor:)
DİKKAT ❗❗ Boya sökücü çok kuvvetli bir kimyasaldır, asla çıplak el ile dokunmayın! İnce plastik eldiveni bile eritebilir. Mümkün olduğunca lavabo içinde yapmaya çalışın tezgahınıza değdirmemeye çalışın.

Fırçaların üzerine bolca boya sökücü döktüm ve beş dakika beklettim, sonra videoda gördüğünüz gibi bıçakla sığırarak temizledim, ilk aşamada çıkmadıysa, aynı işlemi iki kez tekrar ettim ve vernik yüzünden taş gibi olmuş fırçam bile bu yöntem ile ilk günkü gibi oldu. Son olarak bir gece tüm fırçaları yumuşatıcı ya da arap sabunu içinde bekletebilirsiniz, böylece eski yumuşaklığına geri dönecektir. 
Fırçalarda bir bozulma olmadı en azından tekrar boya yaptığımda aynı işlevini gördü. Dediğim gibi çöpe gitmekten kurtuldular en azından bunları yeni fırçama kıyamadığım zamanlarda devreye sokuyorum 😀👌 

Böylece sertleşmiş taş gibi olmuş fırçaları nasıl temizlendiğini anlatmış oldum, umarım işinize yarar, eğer fırçalarınıza çok iyi bakarsanız bu en son anlattığım yöntemi uygulamak zorunda kalmazsanız. Sormak istedikleriniz varsa yorumlara yazabilirsiniz.. 4 yorum:

 1. Zevki ahşap16.7.21

  Harikasın...boya sökücüyü hiç denemeye gerek kalmadı..çünkü litrelerce su akıtıyorum maalesefki temizlerken �� su dolu kabın içinde fazlada bekletemiyorum çünkü ahşap kısmını bozmaktan..şişirmekten korkuyorum..kısır bir döngü oluyor �� çok teşekkürler...her satırı emek dolu bir blog...��

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim canım 💕 ahşap kısımı suya sokma, sadece metal yere kadar suyu ayarlasan yeterli ki bu ara verdiğinde geçerli günlerce suda durmamalı👌🌱

   Sil
 2. Güzel bilgileriniz için teşekkürler,harikasınız💕

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hoşgeldiniz bloguma teşekkür ediyorum 💕💕

   Sil

Düşünceleriniz benim için çok önemli, yorum bırakabilir ya da soru sorabilirsiniz.

Değerli yorumlarınız ve sorularınız onaydan geçtikten sonra yayınlanır ve yanıtlanır. Yorumun aşağıda görünmesi ve altına yanıtın girilmesi birkaç gün sürebilir, ara sıra kontrol ediniz.

Blogger tarafından desteklenmektedir.