Olmazsa Olmaz En Sık Kullandığım Favori Uygulamalarım | Android Telefon Uygulama Simgesi Değiştirme

 En Sık Kullandığım Favori Uygulamalarım

Her zaman mobilya boyama ile ilgili soru almıyorum tabi, zaman zaman yaptığım editlerde "bunu hangi uygulama ile yaptınız" gibi bir çok soru alıyorum. Şimdi telefonumda ne var, en sık hangi uygulamaları kullanıyorum beraber bakalım. Sosyol medya hesaplarınızı ticari anlamda kullanıyor, ürün satıyor ya da içerik üretiyorsanız bu uygulamalar çok işinize yarayacaktır. 

En sık kullandığım uygulamalarım


Canva 

Bir numaram kesinlikle Canva, yıllardır kullandığım bir uygulama, daha önce öğretmenlik yaptığım dönemde bile çok sık kullanırdım, şimdi içeriklerimi hazırlamak için kullanıyorum. Bu uygulamada istediğiniz her şeyi yapabiliyorsunuz, hangi sektörde olursanız olun mutlaka işinize yarayacak mükemmel bir uygulama. Ücretsiz versiyonunda bile bir çok tasarım yapabilirsiniz. Benim instagramda yazılı görseller için kullandığım bir uygulama, bunun dışında story, tüm sosyal medya görselleri, poster, sunum, davetiye gibi bir çok görsel tasarlayabilirsiniz. Hazır şablonları kullanabilir ya da sıfırdan kendiniz tasarlayabilirsiniz. 

CapCut & VN

Video editleme için kullandığım iki favori uygulamam. Ücretsiz bir şekilde harika ve karmaşık bir yazılım olmadan kolayca videolar düzenleyebilirsiniz. İnstagram Reels videolarımı bu iki uygulamayı kullanarak yapıyorum, ikisini birbirinden ayıramam çünkü ikisi de muhteşem, sadece bazı özellikler birinde varken diğerinde olmadığı için arasında seçim yaparak editleme yapıyorum :) 

Kısa bir not düşüneyim burada, instagram da acemice yapılmış video editleri görüyorum, video içine efektler flaşlar koyulmuş ama maalesef tek başına bu sizi kurtarmaz. 

Birincisi, lütfen video çekimlerinizi olabildiğince aydınlık, gün ışığı ya da yardımcı ışıklar ile çekmeye çalışın. Örneğin kendi sektörümden bir örnek vereyim, diyelim gündüz mobilya boyadınız bir iki video çektiniz ve proje bittiğinde akşam oldu ve hava karardı, siz de mecburen karanlık ortamda fotoğraf /video çektiniz. Bunu yapmayın lütfen, gerekirse ertesi gün çekip yapmak için tekrar gidin ama emek harcadığınız projeyi karanlık bir video ile heba etmeyin. 
Benim mesela doğru düzgün bir ortam hazırlayıp fotoğraf çekipte hala sayfada paylaşamadığım projeler vardır:) Hatta aradan iki yıl geçti ama ben proje evine gidip görüntü alamadığım için paylaşmadım, çünkü asla sayfama görüntü kalitesi düşük ışığı kötü bir görsel eklemem. O yüzden lütfen rica ediyorum, illa elinizde pahalı kameralar olmak zorunda değil sadece ışık olayına önem vermeniz bile içeriğinizin kalitesinde büyük fark yaratır. 

İkincisi ise, video içeriğinizinde dikey/yatay formatına dikkat etmemeniz. Örneğin instagram için video hazırlıyorsanız mutlaka dikey formatta olmak zorunda. Yani video içerinde hem dikey hem yatay görsel kullanmayın. Çekimlerinizi ona göre yapın ki sonuç mükemmel olsun. Ayrıca instagram algaritması görüntü kalitesi düşük ve karanlık içerikleri her zaman en arka sıraya atar unutmayın, ne kadar güzel bir projeniz olsa bile hatalı çekim ve içerik hazırlıkları ile emeğiniz çöp olabilir. Bu konuda kendinizi geliştirebilirsiniz, YouTube da bir dünya video var, özellikle Ozan Sihay'ın videolarını izlemenizi tavsiye ederim. Öğrendiğiniz basit bir kaç teknik ile daha kaliteli sunumlar yapabilirsiniz. Ve son olarak işinize estetik özen göstermeyi unutmayın. Bazen görüyorum mobilya boyamada öncesi /sonrası yaparak video içeriği hazırlıyorsunuz ama bazı detayları atlıyorsunuz, sonrası olan bitmiş projeniz "vay be" detirtmeli, bunun için biraz etrafı temizlemek bir iki estetik dekorasyon ürünleri ile ortamı süslemek gerekebilir. Dünyanın en iyi işini siz yapıyor olabilirsiniz ama görsel sunumunuz iyi olmadığı sürece görünür olamaz ve daha fazla kitleye ulaşamazsanız.. 

Konuya uzattım biraz ama, çok sorulduğu için açıklamak istedim, bu konuda çok mazeret üretenler var, elindeki telefonu suçlayanlar var, durumu olmadığı için yeni telefon alamıyorum ya da ev çok karanlık diyenler var. Bunların hepsi mazeret çünkü inanın bana ben yeni telefon alana kadar çok berbat bir telefon ile yaptım çekimlerimi, ona rağmen telefon markamı soranlar oldu, halbuki işi telefon değil ben yapıyordum. Doğru ışığı ayarlamadan asla çekim yapmıyordum, hatta sırf ışığı kaçırdım diye işi ertesi güne bekletiyordum ve çekimi beğenmedim diye elimdeki bitmiş projeleri sayfamda yayınlamadığımı biliyorum, ki bu işte çok amatörüm, her gün yeni şeyler öğrenmeye çalışıyorum,  Siz benim kadar deli olmak zorunda değilsiniz tabi😁  ama işinize birazcık özen gösterirseniz, göreceksiniz  daha güzel aksiyonlar alacaksınız. 


En iyi edit uygulaması

Lightroom 

Fotoğraf düzenleme programı arasında en favorim kesinlikle LR. Elinizde karanlık çekilmiş çirkin bir fotoğrafı bile şahesere çevirebilir. Diğer uygulamalar sanki fotoğraf üstüne kat kat tabaka oluşturuyor filtre yaparken, LR'da ise böyle bir sorun yok hatta fotoğraf üzerinde istediğiniz bölümde düzenlemeler yapabiliyorsunuz. Zaten Adobe Systems tarafından geliştirilmiş bir fotoğrafçılık programı, kısaca tüm profesyonellerin tercihi. İlk aşama için ücretsiz versiyonu işinizi görecektir ama mutlaka Premium özelliğini almalısınız, parasını sonunu kadar hak ediyor diyebilirim. Bir de Photoshop Exprees tavsiye edebilirim, bazı ücretsiz filtreleri işinize çok yarayacaktır. 

Feed Preview


En sık kullandığım olmazsa olmazım bir diğer uygulama ise, Feed Preview. Kısaca şöyle anlatayım, özellikle benim gibi instagramda içerik üretici bir sayfanız varsa, feedinizin renk paleti ve görsellerin birbiri ile uyumu çok önemli. Diyelim bir post hazırladınız ve bunun instagram feedinizde nasıl görüneceğini önceden görmek istiyorsunuz. İşte bu uygulama ile önceden nasıl görüneceğini önizleyerek karar vermiş oluyorsunuz. Ben hazırladığım tüm postları önce buraya yükleyip feedimin nasıl göründüğüne bakıyorum, beğenmezsem ona göre düzenlemeler yapıyorum. Buraya kadar ücretsiz, zaten bende ücretsiz versiyonunu kullanıyorum, ayrıca gönderinizi planlayıp yayınlayabilirsiniz. Buna benzer bir çok uygulama var ama kullanımı kolay olduğu için şimdilik favorim kendisi😊 Daha kapsamlı bir uygulama arıyorsanız Planoly tavsiye edebilirim, instagram, Facebook, pinterest için planlama ve zamanlama yapabiliyorsunuz ama maalesef ücretli. Ben story ya da gönderi planlama için Business Suite kullanıyorum, ücretsiz bir şekilde istediğim saatte gönderi zamanını ayarlayıp paylaşabiliyorum. 


Piscart

Eskisi kadar sık kullanmasamda yine de favorilerim arasında, bu uygulama ile istediğiniz her şeyi yapabiliyorsunuz, tamamen ücretsiz değil ama ücretsiz sundukları ile de bir çok düzenleme yapabileceğiniz güzel bir uygulama. Daha basit ve ücretsiz bir uygulama isterseniz Snapseed tavsiyemdir, %100 ücretsiz bir uygulama ve profesyonel kalitede de fotoğraf düzenleyebilirsiniz. Yıllarca kullandım Snapseedi ama Lightroom 'a geçtiğimden beri hiç kullanmıyorum. 

Mojo 


Mojo ile en kolay çarpıcı hikayeler oluşturabilirsiniz. Sade minimal tasarımlar seviyorsanız tam size göre, hazır kalıpları var siz sadece fotoğraf ya da video ekliyorsunuz. Ben çok sevdim naif ve temiz görünümü beni cezbediyor, tiktok bazlı efekt çorbası işleri hiç sevmiyorum :) fakat ne yazık ki ücretli, yüksek bir rakamı yok, severseniz satın alırsınız. İnstagram hikayeleri oluşturmak için bir çok uygulama var, hemen hemen hepsini denedim sayılır, alternatif olarak StoryArt - Unfold- StoryLab ve StoryChic tavsiye edebilirim. 


Facebook Business Suite & Facebook Reklam Yöneticisi

En sık kullandığım uygulamalarım dedim o zaman bu ikisine yer vereyim:) Ticari bir sayfanız varsa zaten biliyorsunuzdur, o yüzden detay vermeme gerek yok diye düşünüyorum ama bazen instagram için içerik üreten sayfalar ile sohbetimiz oluyor bu ikisini bilmediklerini fark ediyorum. Sponsorlu reklam vermek için mutlaka Facebook Business hesabıbız olmalı, ben instagram ve blog için reklam bütçemi, istatistiklerimi buradan yönetiyorum. 

Facebook Suite ile sadece gönderi ya da story planlayıp otomatik yayınlaması için kullanıyorum. Facebook hiç kullanmıyorum aslında, instagramdan gönderi çıktığımda oraya otomatik gidiyor paylaşım, özellikle Facebook sayfam ile ilgilenmeye hiç vaktim olmuyor, zaten reklamlar için instagram Facebook sayfasını şart koştuğu için açtım:) 

MyICON | MagicWidgets

Son olarak bu iki uygulama ile telefon temamı istediğim tasarlayıp kendime özel yaptım. Uygulama simgelerini istediğiniz gibi tasarlayıp değiştirebilirsiniz. Kullanımı kolay, biraz zaman harcarsınız ama sonuçtan memnun olursunuz, ben neredeyse iki gün uğraştım sayılır ve tek tek kendime özel ana ekranım oldu:) 

Android telefonlarda uygulama simgelerini değiştirip özelleştirme yapabilirsiniz, ben bunun için MyICON kullandım, önce siyah bir arka plan buldum pinterestden, onun üstüne simgeleri uygulama ile yaptım, aslı olanı silmiyor kısa yol oluşturuyor. Bulamadığım bazı simgeleri ise Canva uygulaması kullanarak yaptım, yani Canva da hazıtlayıp MyICON da simge değiştirdim. 

Aşağı da yaptığım tasarımları ekliyorum ben böyle bir konsept oluşturdum siz istediğiniz gibi yapabilirsiniz, sadece dikkat etmeniz gereken uygun renk paleti oluşturun kafanızdan tıpkı ev dekorasyonu gibi düşünün :) Saat ve çerçeve eklemek için ise MagicWidgets kullandım. 

Bunlar benim çok sık kullandığım favori uygulamalarım, bir çok uygulama denedim, uzun zamandır vazgeçemediklerimi sıraladım sizler için. Umarım faydalı olur, sormak istedikleriniz varsa yorumlara yazabilirsiniz. 


Android telefonlarda uygulama simgeleri nasıl değiştirilir

Android telefonlarda uygulama simgeleri nasıl değiştirilir

Android telefonlarda uygulama simgeleri nasıl değiştirilir

Android telefonlarda uygulama simgeleri nasıl değiştirilir

En iyi uygulama

2 yorum:

  1. BA-YIL-DIMM �� ellerinize emeğinize sağlık ���� ���� Çok faydalı bir yazı olmuş. Hepsini deneyeceğim ����❤️

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Faydalı olmasına sevindim, teşekkür ederim sevgiler ❤️

      Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.