Plastik Mobilya Nasıl Boyanır? Plastik Koltuk Ayaklarını Masif Görünümlü Boyama

 Plastik Koltuk Ayakları Nasıl Boyanır?

Plastik mobilya ayaklarını boyamak istiyorsanız, en sağlam yöntemi ve dikkat edilmesi gerekenleri bu yazımda detaylı anlatacağım. Plastik koltuk ayağı ya da plastik herhangi bir ürün boyayanlar genelde olumsuz sonuçlar ile karşılaşıyorlar, tüm püf noktalarının hepsini ve daha fazlasını bu makalede konuşacağız..

Plastik koltuk ayağını gerçek masif görünümlü nasıl yaparız, ondan bahsedeceğim ama aynı zamanda plastik mobilya nasıl boyanır genel anlamda fikriniz olması açısından detaylara da değineceğim. O zaman adım adım plastik mobilya nasıl boyanır inceleyelim.. 

Plastik Koltuk Ayakları Nasıl Boyanır
Plastik Mobilya Nasıl Boyanır? Plastik Koltuk Ayaklarını Masif Görünümlü Boyama 


Temizlik 


Plastik mobilya ya da plastik koltuk ayaklarını boyamaya başlamadan önce en önemli ilk adım kesinlikle detaylı temizliktir. Mobilya size temiz gibi görünebilir ama işin aslı buradaki temizlik plastiği boyaya hazırlamaktır. Sıcak ve sirkeli su ile temizliği yapabilirsiniz, çok iyi temizlediğinizden emin olun. 

Ayrıca eğer çok eski bir plastik mobilyanız varsa ve küflenme oluşmuşsa amonyak bazlı bir temizleyici kullanabilirsiniz. Hatta bazı ustalar sıfır hiç kullanılmış plastik sandalye boyamak için tinere batırılmış bez parçası ile sildiklerini gördüm, bu bilgi de aklınızda bulunsun. 

Sorunsuz gayet temiz bir plastik ise dediğim gibi mutlaka sıcak su ve sirke ile temizlemek yeterli olacaktır. Ardından kurulamaya unutmayın nemli kalmaması çok önemli. Ben plastik boyama işini koltuk ayağı üzerinden anlatacağım ama siz aynı yöntemle plastik masa, plastik sandalye boyarken de uygulayabilirsiniz. 

Zımpara 

Diğer önemli adım ise zımpara uygulaması, benim boyadığım koltuk ayakları geniş yüzey olmadığı için zımparaya ihtiyaç duymadım, sadece temizliğini güzel yaptım. Siz sandalye masa gibi plastik yüzeyler boyuyacaksınız eğer 220-400 numara arası zımpara kağıdı ile zımpara uygulaması yapabilirsiniz bu işlem boyanın yüzeye daha iyi tutunmasını sağlayacaktır. 

Astar 

Gelelim en önemli konumuza çünkü bu konuda aldığım mesajlardan anladığım kadarıyla kafanız çok karışık. Piyasada plastik boyamadan önce uygulanacak bir çok astar ürün satılıyor ve bir çoğu solvent bazlı yani çok keskin kokuları olduğu için ev ortamında yapacağınız dönüşüm için uygun olmayabilir. 

Piyasada, lateks astar, multi astar, transfer astar, plastik yüzey astarı gibi ürünler mevcut, aslında bu plastik mobilyanızın mevcut durumu ile ilgili, yani çok aşınmış yüzeyiniz olabilir, her yeri çıkmayan leke dolu olabilir, bir den fazla boya işlemine maruz kalmış olabilir ya da yağlı boya ile boyanmış pul pul dökülmeler olmuş olabilir. Kısaca boyamak istediğiniz ürün zorlu bir ürün ise ona göre bir yol izlemek daha mantıklı olur ve o zaman yukarıda saydığım astarlardan tercih edebilirsiniz. Fakat hiç bir problemi yoksa benim uyguladığım yöntem ile de boyayabilirsiniz. 

Son olarak boyamak istediğiniz plastik mobilyanın rengi koyu ise ve siz onu pembe yeşil gibi açık soft renklere dönüştürmek istiyorsanız o zaman mutlaka ilk katı beyaz renkli astar ya da beyaz boya ile boyamanız lazım, bu hem renginizin daha iyi oturmasına yardımcı olur hem de koyu rengi kapatmak için çok fazla boya harcamamış olursunuz. 

Peki ben ne yaptım derseniz, astar kullanmama gerek kalmadı çünkü kullandığım Whynot Paint Multisurface kendinden vernikli boyayı kullanarak hem astarlamış hem de boyamış oldum. Yani aynı boya ile hem astar atmış oldum hem de mobilyamı boyamış oldum, ekstra astar için masraf etmemiş oldum. 

Plastik Mobilya boyama
Plastik Mobilya Nasıl Boyanır? Plastik Koltuk Ayaklarını Masif Görünümlü Boyama 


Uygulama aşaması ise şöyle : Önce whynot boyamızı iyice karıştırıyoruz, boyaya normalde kesinlikle su ilave etmiyoruz fakat ilk adımda astar olarak kullanacağımız için çok çok az su ilave edip karıştırdım. Whynot Multisurface boyası normalde kullanıma hazır kendinden vernikli bir boya fakat, bazen aşırı sıcak havalarda boya uygulaması sırasında hızla kuruyabiliyor o zaman size tavsiyem su dolu fıs fıs şişesi ile fırçanız ya da rulonuz kolay akmadığı ya da tutukluk yaptığını hissettiğiniz zamanlarda 1-2 fıs su sıkabilirsiniz, çok abartmamak şartıyla.. 

Ben koltuk ayaklarını ipek fırça ile ince bir kat olacak şekilde boyadım ve artık onları 24 saat kendi halinde kurumaları için beklemeye aldım. Bu detay çok önemli sadece plastik yüzeyler için geçerli bu yazdıklarım, ilk kat boyadıktan sonra mutlaka bir gün ara verin göreceksiniz daha sağlam bir boyanız olacak ve kalkma gibi sorunları yaşamayacaksınız. 

Plastik Koltuk Ayakları Nasıl Boyanır
Plastik Mobilya Nasıl Boyanır? Plastik Koltuk Ayaklarını Masif Görünümlü Boyama 

Plastik boyamada işin püf noktası ilk kat astar olarak attığımız boyanın 24 kemikleşmesini beklemek. Örneğin ben boyayı sürdükten 3 saat sonra plastik ayağı tırnakladığımda boya çok kolay soyuluyordu ama ertesi gün yani neredeyse 24 saat sonra tırnaklamaya çalıştığımda yerinden soyamadım, muhteşem oturmuştu boya.

Normalde de aslında mobilyalarınızı boyarken boya kurur kurumaz ya da bir iki saat sonra yapılan tırnak testini çok saçma buluyorum, lütfen boyaya biraz zaman verin, dokunma kuruluğu ile kemikleşmiş boya arasındaki zaman farkı çok önemli.
Kısaca boya marifetini hemen kuruduktan sonra değil, kemikleştikten sonra gösterir, o yüzden ben de test ettiğim markaları bir aydan fazla sürede gözlemliyorum ki hünerini göstersin:) 

Masif Görünümlü Boyama 

Plastik mobilya ayaklarını masif görünümlü boyamak için bir kaç adımdan geçmesi lazım o yüzden biraz sıkıcı gelebilir ama gayet kolay herkesin yapabileceği bir işlemdir merak etmeyin. 

İlk olarak Whynot boyayı bir kat astar olarak atıp beklemiştik yine aynı boya ile ikinci katı sürdüm ve bu defa artık kat aralarında iki saat beklemem yeterliydi. Sürdüğüm renk ise Whynot Ancient City rengi, ikinci katı uyguladıktan sonra ahşabın sıcaklığını ulaşmam için safran ya da zerdeçal tonun bir renk kullanmam lazımdı, bu aşamada isterseniz elinizde varsa akrilik boyada tercih edebilirsiniz. Sarı rengi biraz fazla sulandırıyoruz tıpkı su gibi akışkan olabilir.
Fırça ile uyguladığımızda açıklı koyulu sanki ağaç damarı gibi çizgiler oluşuyor, bu da doğal masif görünümüne yardımcı oluyor. 

Mobilya Boyama
Plastik Mobilya Nasıl Boyanır? Plastik Koltuk Ayaklarını Masif Görünümlü Boyama 

Aşamalar bu kadar uzun sürmesin ben direk sarı renk ile boyasam olur mu derseniz, olur tabi bu tercih tamamen size kalmış:) direk sarı renk ile başlasanızda iki kat uygulamanız lazım ve yine ilk katında bir gün bekleyerek devam edebilirsiniz. 

Mobilya nasıl boyanır
Plastik Mobilya Nasıl Boyanır? Plastik Koltuk Ayaklarını Masif Görünümlü Boyama 

Yukarıdaki fotoğrafda gördüğünüz gibi sarıyı sulandırıp fırça izi yaparak sürmemim tek sebebi, alttan krem renkten de faydalanarak sanki çiğ bir ahşapmış havasını vermek, ama dediğim gibi çok fazla ayak boyuyacaksınız bu aşamalar sıkıcı olabiliyor, kendimden biliyorum :) siz işe direk sarı renkten aynı taktik ile başlayabilirsiniz. 

Sarıyı da boyadıktan ve en az iki saat sonra yağlı boya uygulama aşamasına geçebiliriz. Newton raw umber rengini neredeyse yarı yarıya keten yağı ekleyerek boyayı incelttim ve kıl fırçası ile sürdüm, ardından kuru pamuklu bir penye ile düz düz hareketlerle sildim. Burada nasıl bir ton istediğiniz size kalmış bezin temiz tarafıyla sildikçe renk açılır ona göre koyu açıklık durumunu ayarlayabilirsiniz. Acele etmenize gerek yok yağlı boya hemen kurumaz o yüzden rahat rahat çalışabilirsiniz.

Plastik Koltuk Ayakları Nasıl Boyanır
Plastik Mobilya Nasıl Boyanır? Plastik Koltuk Ayaklarını Masif Görünümlü Boyama 

Peki yağlı boya yerine eskitme kremi ya da zift eskitme yapabilir miyiz? Diye soracak olursanız, bu da tamamen hangi bitişi daha çok sevdiğiniz ile ilgili o yüzden istediğinizi kullanabilirsiniz. Fakat ben yağlı boyanın renk pigmentini ve doğala yakın olan görünümünü daha çok seviyorum o yüzden tercihim hep yağlı boya olmuştur.

Yağlı boya; Hiç bilmeyenler için ayrı bir parantez açayım, yağlı boya denilince bazılarımızın aklına solvent bazlı nalburda satılan yağlı boyalar geliyor, burada kullandığımız yağlı boya tamamen sanat çalışmaları, hobi ürünlerinde kullandığımız ve ressamların tuvallerinde kullandıkları yağlı boyadan bahsediyorum. Marka olarak ise tavsiye edebileceğim ve benim çok beğendiğim iki marka var, biri Winsor Newton, diğeri Van Gogh yağlı boyaları. 

Mobilya nasıl boyanır
Plastik Mobilya Nasıl Boyanır? Plastik Koltuk Ayaklarını Masif Görünümlü Boyama 

Yağlı boyanın bitişi çok güzeldir, ilk sürdüğünüz de parlak gibi görünür ama kuruduğunda matlaşır, fakat tek eksi yanı hemen kurumaz, parmak izi bırakır en az - 8-24 saat dokunmamak gerekiyor ve kemikleşme süresi uzun olduğu için vernik atmadan önce ne kadar bekleme yaparsanız o kadar iyidir.

Yağlı boyayı sprey vernik ile sabitlemek benim mobilya boyamada tercih etmediğim bir şey çünkü, üst katmanda dokunma kuruluğu oluşsada altta boya hala yaş ve kemikleşme sürecini tamamlamış oluyor, bu yöntem daha çok dekoratif obje boyarken kullanılıyor. Boyaları kendi halinde kemikleşme sürecini tamamlamasına ne kadar izin verirsek ürünümüz o kadar sağlam olur.

Mobilya Boyama
Plastik Mobilya Nasıl Boyanır? Plastik Koltuk Ayaklarını Masif Görünümlü Boyama 

Vernik Uygulama 

Yağlı boyamızı uyguladık ve onu sıcak bir ortamda en az on gün beklettikten sonra vernik için hazır olması gerekiyor. Aslında bu bekleme süresi bir ay ama süreler size uzun geldiği için yapmaktan vazgeçersiniz diye korkuyorum :) Eğer sıcak havalarda ya da kalorifer ortamında uygulama yapıyorsanız daha hızlı kemikleşeceği için süreyi kısa tutabilirsiniz. Vernik için eğer parlak bir bitiş istiyorsanız size Whynot'un su bazlı sıvı cam verniğini  tavsiye edebilirim, hem sağlam hem de suya dayanıklı olur. Fakat mat bir bitiş istiyorsanız benim her zaman kullandığım parke verniği ya da herhangi bir su bazlı verniği tercih edebilirsiniz. 

Mobilya Boyama
Plastik Mobilya Nasıl Boyanır? Plastik Koltuk Ayaklarını Masif Görünümlü Boyama 


Buraya kadar plastik mobilya nasıl boyanır ve plastik koltuk ayağını masif görünümlü nasıl yapabiliriz detaylıca anlatmış oldum. 

Kısaca özet geçecek olursak;

- Sıcak sirkeli su ile plastik ayağı temizledik. 
- İlk kat boyamızı hafif sulandırıp sürdük ve 24 saat bekledik. 
- İkinci kat boyamızı uyguladık ve artık sadece iki saat bekledik. 
- Sarı renk boyamızı sulandırıp uyguladık. 
- Yağlı boyayı keten yağı ile inceltip kıl fırça yardımıyla sürdük, kuru penye ile sildik, kurumaya bıraktık. 
- En az 10 gün sonra vernik yaptık. 


Plastik Mobilya boyama
Plastik Mobilya Nasıl Boyanır? Plastik Koltuk Ayaklarını Masif Görünümlü Boyama 

Sormak istedikleriniz varsa yorumlara yazabilirsiniz, umarım faydalı olmuştur bu bilgiler, tatlı bir yorum bırakırsanız o zaman ben de daha fazla içerik üretme motivasyonu oluyor, sessiz bırakmayın buraları olur mu 😊 Yeni yazıda görüşmek üzere ❤

Plastik Koltuk Ayakları Nasıl Boyanır
Plastik Mobilya Nasıl Boyanır? Plastik Koltuk Ayaklarını Masif Görünümlü Boyama 


4 yorum:

 1. Adsız7.11.21

  gece gece burnt umber alıyorum, o kadar süper anlatım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. E süper o zaman 🤗 çalışmalarınızı bizimlede paylaşın 🤌ayrıca instagram hesabımdan online Danışmanlık için DM'den mesaj atabilirsiniz 🥰

   Sil
 2. tecrübelerinize dayalı yorumlarınız,amatör hobi çalışmalarımda beni profesyonel boyacıya döndürdü.İzlemeye devam.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok sevindim yolunuz açık olsun 🥰🤲

   Sil

Düşünceleriniz benim için çok önemli, yorum bırakabilir ya da soru sorabilirsiniz.

Değerli yorumlarınız ve sorularınız onaydan geçtikten sonra yayınlanır ve yanıtlanır. Yorumun aşağıda görünmesi ve altına yanıtın girilmesi birkaç gün sürebilir, ara sıra kontrol ediniz.

Blogger tarafından desteklenmektedir.