Röportaj : Ersin Doğan | Makrome Sanatçısı

İlk Röportaj Konuğum 

Sizlere "makrome sanatçısı " desem, aklınıza kim gelir? 

Ya da şöyle sorayım erkeklerden, el sanatlarında eli becerikli, dekorasyon konusunda bilgili ve yetenekli kimi tanıyor sunuz? Diye sorsam ne dersiniz? 

Tabiki Ersin Doğan..

Ersin Doğan kimdir
Ersin Doğan Röportaj / Makrome Sanatçısı

Benim instagram sayfamı takip edenler az çok bilir, Ersin'den sık sık bahsederim, postlarımda o güzel evine yer veririm. Çok eskiden beri takip ettiğim hatta saçının biraz uzun hallerini bildiğim :) yaptığı her işe hayranlık duyduğum bir arkadaşım. Samimiyetine güvendiğim nadir insanlardan, özellikle şu instagram aleminde sahte hayatların arasında, doğal, sadece işinde gücünde, çalışkan, temiz ve yürekli insanlarını bulmak zorlaşmışken bırakın öveyim bu kardeşimi :)

İlk konuğum başlığını özellikle attım, çünkü blogta röportaj bölümünü yapmaya karar verdiğim andan itibaren Ersin'e ilk sen ol istiyorum demiştim. Ersin'in enerjisi ile açılış yapıyoruz umarım seversiniz. 

Daha sonra "röportaj" serimizde dekorasyon üzerine sohbet edebileceğimiz bir çok misafir ve hatta iç mimarlar ile keyifli röportajlar olacak. Takipte kalın kaçırmayın!

Bir kaç ay önce "Bohem Stil Dekorasyon Nedir? Ersin Doğan Tasarımı Dekoratif Kırlentler" başlıklı yazımda Ersin'in tasarımlarından bahsetmiştim. Okumayanlar mutlaka baksınlar.. 

Bu arada Ersin ile  bu röportajı yapalı bir kaç ay oldu fakat blogtan kaynaklanan bazı teknik aksaklıklar yüzünden ve benim yoğunluğum yüzünden makaleyi hazırlamam uzun sürdü. Bloguma nazar değdi sanırım ya da benim hatam yüzünden diyebiliriz :) Bu yüzden hem Ersin'e hem sizlere özür borçluyum, her şey düzeldi ve nihayet ilk röportaj konuğum ile karşınızdayım.. 

ersin doğan
Ersin Doğan Makrome Tasarımları

Şimdi sizleri Ersin Doğan ile yaptığımız röportaj ile baş başa bırakıyorum ve röportaj sonunda Ersin'in sosyal medya hesaplarını, youtube kanalının linklerini ekliyor olacağım. Keyifli okumalar... 

Ersin Doğan kimdir? Bize kendinden biraz bahseder misin?

Sevgili Betül, sorulara geçmeden önce seni azmin ve başarın için gerçekten kutluyorum. Instagramdaki postların, blogtaki içeriklerin inanılmaz başarılı ve ilham verici. Eski bir blog kullanıcısı olarak, seni böyle görmek beni inanılmaz heyecanlandırıyor. :)


Ersin Doğan, 29.10.1992, Bursa doğumlu genç bir adam. :) Finans ve mimarlık eğitimleri almış, ama en sonunda kendi işine odaklanmış ve bugün hem içerik üretmeye çalışan hem de kendi emeklerini insanlara ulaştıran bir girişimci diyebiliriz.

Bunları senden duymak gurur verici çok teşekkür ederim.. 
Sevgili Ersin seni ilk makrome tasarımların ile keşfettim, aklımdan geçen ilk  şey "inanılmaz zor bir sanat" diye düşünmüştüm. İpler sanırım benim en beceriksiz olduğum alan ve labirent gibi karmaşık hissettiriyor:) Bu sanatı gerçekten çok iyi başarıyorsun, o yüzden ilk sorum şöyle ;

ersin doğan
Ersin Doğan Makrome Tasarımları

Makrome Sanatı ile ilk nasıl tanıştın? Bizlere makrome aşkından biraz bahseder misin? Ve kaç yıldır bu işi yapıyorsun?

Makrome ile ilk 4-5 yıl önce bloğumda trendleri tanıtırken tanıştım. O zaman Türkiye'de Modern Makrome pek bilinmiyordu. İnsanlar çok uzaktı, fakat göre göre alıştılar benimsediler ve inanılmaz sevdiler. Ben 9 yıl kurumsal bir inşaat şirketinde çalıştım. Tam zamanlı bir iş olduğu için, ekstra maddi kaygılı bir iş yapmıyordum. Dönem dönem dekorasyon danışmanlığı dışında, bloğum ve instagram için içerik üretiyordum. Makromeyi de yine kendi evim için yaparken bana inanılmaz bir huzur verdiğini keşfettim, bir çok insana hediye ettikten sonra daha fazla yapma isteğimi köreltemedim. Arkadaşlarım neden satmıyorsun diyordu; bende yapamam, utanırım diyordum. :) 
Bu konu ile ilgili bir anımı anlatayım; bir arkadaşım benden makrome almak istedi. Sosyal medyada tanışmıştık ama hiç yüzyüze gelmemiştik, instabloggerdı kendisi. Bursa'lı olanlar bilir, Korupark Avm vardır benim evim oraya çok yakın, arkadaşım da Korupark'ta oturuyordu. Korupark'ta buluşalım hem kahve içeriz, hem de ürünü teslim ederim diye haberleştik. Buluşup, oturduk Starbucks'tayız kahvemizi söyledik; ben paketi çıkarıyorum ama öyle bir süslemişim ki, gören içinde ne var zanneder. :D Ben ürünü verdim arkadaşımda parayı çıkardı, ben alamam böyle dedim. :) O da utandı. Masanın altından parayı uzattı; ikimizde kıpkırmızı. :D Bizi gören gerçekten başka bir şey zannederdi. :) İlk param hemen hemen odur. Daha sonrasında; yeni bir hesap açarak blog hesabımın dışında sadece makromelerin olduğu; @ersindogandesign hesabımı kurdum. İşler daha kurumsallaştı; aradan 1,5 yıl geçti ben haftanın 7 günü çalışıyordum. Hafta sonu şehir şehir eğitimler verip, pazartesi şirkete gidiyordum. Akşam eve gelip sipariş yapıp; gece 1-2ye kadar çalışıp yine yatıyordum. İnanılmaz yorucu, bir o kadar da dolu dolu dönemlerdi. Sonra taşınmaya karar verdim, işim için daha büyük bir eve geçmek istedim. Sonra da şirketten istifa ettim. :) Şubat sonunda 4. sene oluyor. :) 

ersin doğan röportaj
Ersin Doğan Makrome Tasarımları
Ersin Doğan'ın stili, yaşam tarzı nedir ve nelerden ilham alır?
Aslında bunun bir spesifik cevabı yok çünkü; trendler ne olursa olsun; ben hep kendime göre evirip, gerçekten içime sinen detaylarını uyguluyorum. Herkes gibi pinteresti çok seviyorum ama asla birebir uygulama yapmıyorum. :) Bazen tek bir eşyadan ilham alıp, her şeyi ona göre dizayn ediyorum. Bazen de ihtiyaçlarımı trendlere göre uyguluyorum. En çok ilhamı gece yatmadan önceki 15 dk'da kendimde buluyorum.

ersin doğan
Ersin Doğan Ev Dekorasyonu


Hayatın boyunca yaşadığın en heyecan verici tecrübeyi ya da bir anıyı bizimle paylaşır mısın?
Aslında heyecanlanmadığımı anlatmak daha kolay olur; çünkü inanılmaz heyecanlı biriyim. :) Ama sanırım en heyecanlısı bir AVM'nin ortasında Makrome Dersi yapmaktı. :) Bursa'da ismi Kent Meydanı olan bir AVM'de ders yapmıştık. İki seans şeklinde ve herkesin ortasında idik, bütün gözler üzerimdeydi ve herkes beni duyabiliyordu. :) Sanırım en heyecanlandığım oydu. 

Herhangi bir mağazaya girdiğinde en çok keyif aldığın yer ve satın almadan duramadığın bir şey var mı?

Sanırım en çok dekorasyon alanına yöneliyorum. Oradaki biblolar, vazolar hep öncelikle dikkatimi çeken unsurlar. Ama almadan duramadığım bir şey yok. Gerçekten beğenirsem alıyorum, almak için almayı sevmiyorum.

ersin doğan
Ersin Doğan Ev Dekorasyonu


Senin için dekorasyonda bir evin olmazsa olmazları nedir?
Benim için kesinlikle aksesuar; eşya ne olursa olsun, duvarlar ne renk olursa olsun; aksesuar yok ise o evin karakterini ben çok anlayamıyorum. Ev benim mabedim, ev benim en huzur bulduğum yer. O yüzden istesem bile minimalist olamıyorum, olamam. :) Eve girince tüm dertlerim bitiyor benim. Pandemiden önce de böyleydi, hala öyle.

Çok güzel sıcak bir evin var ve her köşesinde senin emeğin var. Dekorasyon dönüşümlerini adım adım severek takip ediyorum. Geri dönüşümü çok seviyorsun, atmaktansa boyayıp yenilemeyi tercih etmen bir çok kişiye ilham veriyor ve bu süreci takipçilerinle tüm aşamaları paylaşıp onların da öğrenmesini ve ilham almalarını sağlıyorsun. Satın aldıkların ise gayet makul fiyatta oluyorlar ve hatta bazı ürünleri dekore ederken, bir ürünü amacı dışında kullanmayı seviyorsun, en çokta bu yönünü seviyorum sanırım :) Zevklerin, tercihlerin ulaşılmaz değil, her bütçeye uygun fikirlerin var, makul bütçeler ile evlerini yenilemek isteyenlere iyi bir rehber olduğunu düşünüyorum.

ersin doğan
Ersin Doğan Ev Dekorasyonu

Peki Ersin'in ilk boyadığı eşya neydi, bu iş ilk nasıl başladı merak ediyorum. Bize ilk acemiliğini anlatır mısın?
Hatta berbat ettiğin bir şey oldu mu, özellikle söylemini istiyorum ki, ilk boyadığı parça ile pes eden bir çok kişi tanıyorum, onlara buradan güzel bir mesaj vermek istersin diye düşünüyorum.

Aslında bu soru o kadar zor ki; sanırım ilk boyadığım eşya 9 yıl önceydi. Chalk paint çok trenddi, bende tavan boyasıyla nişastayı karıştırmıştım ve kıvamlı bir boya elde etmiştim. Ve baya sağlam bir sehpa olmuştu. :) Ama güzel anlamda derseniz annemin konsolunu boyamıştım, ahşap aplik eklemiştim. Büfe'den TV ünitesi yapmıştım. :) Başarısız olduğum oldu mu? İllaki olmuştur ama ben hiç yılmam, zımpara yapıp tekrar boyarım. :)
Gerçekten korkulmayacak tek şey boya yapmak. Ben şöyle düşünüyorum, bu eşyayı boyamazsam ne olur? Boyasam ne olur? Kötü olsa yine düzeltebilir miyim evet. Şuanki halinden daha çok mutlu eder mi? Eğer ediyorsa boyuyorum. Mesela tezgahımı boyadım, granit tezgah. Üstüne beton efekti yaptım, çok kötü oldu. :) Tırtıklı yüzey oldu ve asla temizlenmedi. Şimdi değiştirdim yakın zamanda. Ama beni 1,5 yıl idare etti mi, etti. :)

ersin doğan röportaj
Ersin Doğan Ev Dekorasyonu


Evinde en çok sevdiğin, keyif aldığın köşen neresi?
 Bunu seçmek çok zor, ama sanırım teras, ve mutfak. :) Salon, üst salon ve yatak odamı da çok seviyorum aslında.  Ben şöyle söyleyeyim en sevmediğim; o da banyolar. :) Şimdi alt banyoyaya başlayacağım.

Buraya hemen bir not düşeyim, Ersin banyosunu yeniledi ve bitirdi bile, inanılmaz güzel oldu, bir iki fotoğraf ekliyorum ama devamı için mutlaka instagram hesabına bakmanızı tavsiye ederim (@ersindoganhome ) Ben hangi fotoğrafı bloğa eklesem diye baya bir düşündüm karar vermekte çok zorlandım:)

turuncu banyo
Ersin Doğan Ev Dekorasyonu

Peki Ersin 'in evinde kurallar var mıdır? Örneğin eşyalarının yer değişikliği seni rahatsız eder mi?
Benim dışımda eşyalarıma dokunulmasını çok sevmem. :) Ama misafirim gelirse rahat etsinler diye baya uğraşırım.

2020 ve 2021 yılı içerisinde hayatımızda pek çok şey değişti, bunlardan biri Covid oldu, pandemi ile birlikte senin hayatında neler değişti?

Benim en çok özlediğim, eğitimler. Ders verebildiğim zamanları çok özlüyorum. Yeni insanlarla ya da beni tanıyan insanlarla bir araya gelmek hep çok güzel oluyordu.

Ersin, dekorasyon alanında tasarım trendlerini, renklerini takip eder mi, bize de biraz ipucu verebilir misin?

2020'deki yuvarlak hatlar 2021'de daha fazla olarak geliyor. Art deco ve minimal tasarımlar, terazzolar yine çok gündemde. Ham ahşap ve sadece krem-beyazın olduğu evlerdeki popülerlik devam ama biraz daha renkleniyor evler. 

yemek masası
Ersin Doğan Ev Dekorasyonu

Dekorasyonda yapılan en sık hatalar nelerdir? Hangi yanlış Ersin Doğan'ı  deli eder? :)

Ben keskin yargıları hiç sevmem, herkesin bütçesi ve şartları aynı olamayabilir. Kimseyi kırmayı sevmem. :) Bana gelen fotoğraflarda da hep kırmadan söylemeyi tercih ediyorum. Ben sadece aşırı desen ve zorlama uyumları sevmiyorum. Mesela bana göre avangard bir chester koltuk ile iskandinav bir bohemi yakalayamazsınız. Ama elindeki koltuk bu ise ve o ferahlığı sağlamak istiyorsa; insanlara önce koltuğu değiştirin diyemiyorum.

 En çok sevmediğin, görmekten sıkıldığın ve hatta olmamasını istediğin bir dekorasyon stili var mı?

Gold dolu evler, şıkır şıkır mobilyalar. :) Seveni çok, saygım var ama olmasa güzel olur. Ben sadece abartıyı sevmiyorum galiba, pembe moda iken her şeyi pembe yapanlar, gri trend olunca her şeyi gri yapanlar. Şimdi ahşap, rattan trend olunca her şeyi aynı olanlar. Bana göre hep dengeli olmalı; ama önemli olan kişinin nasıl sevdiği. O mutlu hissediyorsa, ona iyi geliyorsa neden olmasın.

teras dekorasyonu
Ersin Doğan Ev Dekorasyonu

Ersin Doğan hangi stil tarzı ile döşenmiş bir evde 3 gün yaşayamaz?
Altın varak dolu bir ev. :) Avangard tasarımlar.

Dekorasyonda asla kullanmaya cesaret edemediğin korktuğun ya da sevmediğin  bir renk var mı?

Sanırım yok, dönem dönem renklenip dönem dönem sadeleşiyorum ben. :) Bu eve taşındığımda her yer daha sade idi şimdi yavaş yavaş renklenmeye başladı. Ama renkler sadece duvar ve halılarda. :)

Sınırsız bir bütçen olsaydı, Ersin Doğan nasıl bir evde yaşamak isterdi?

Sanırım aşırı yüksek tavan, kocaman camlar ve doğanın ortasında bir ev. :)

2020 yılının sonlarına doğru, bizleri kendi tasarladığın Bohem kırlent modelleri ile tanıştırdın. Bu süreç nasıl gelişti? Ve beklediğin ilgiyi gördün mü?

Doğum günümde kendime bir hediye vermek istedim, hayalim olan bir tasarım süreciydi. İnanılmaz keyifli oldu, çok sevildi. :) Şimdi diğer satış platformlarına da ekleyeceğiz. 

Ersin Doğan Kırlent Tasarımları


Hayalini kurduğun hedeflerine ulaştın mı? Ve önümüzdeki 5 yıl içinde kendini nerede görüyorsun?
Ürün tasarımcısı olmak benim hep hayalimdi. Hazır alıp satmaktan ziyade tasarım güdümü ekleyip, oluşturduğum ürünleri insanlarla buluşturmak en büyük düşümdü. Hayal gerçekleşti ama daha çok yolun başındayım, daha fazla ürün ekleyip gerçekten sindire sindire ilerlemek istiyorum. 5 Yıl sonra yeni bir evde olacağım, hayallerime daha yakın bir ev olacak bu kez. Daha çok insana ulaşmak ve daha büyük kitlelere sahip olmak istiyorum.

Ersin Doğan Ev Dekorasyonu
Ersin Doğan Makrome Tasarımları


Son olarak YouTube kanalından konuşmak istiyorum, kanalında neler paylaşıyorsun, içeriği nedir? 
Yine ticari kaygı gütmeden içimden geldiğinde, evimle ilgili süreçleri paylaşıyorum. Kendin yap projeleri ekliyorum. :)

Ersin çok teşekkür ediyorum, çok içten güzel bir röportaj olduğunu düşünüyorum. Azmin ve çalışkanlığın umarım herkese ilham olur. Dilerim yüz yüze görüşmekte nasip olur ve o güzel evinde bir keyif kahvesi sözümüzü tutarız :) Çok çalışkan bir adamsın o yüzden seni ilerleyen zamanlarda hayalindeki hedeflerine ulaşacağından hiç şüphem yok. Her şey gönlünce olsun, bloğumda ilk röportaj konuğum olduğun için çok ama çok teşekkür ediyorum. Umarım okuyanlarda keyif alır, düşüncelerinizi yorumlarda belirtmeyi unutmayın. 

Ersin'in sosyol medya hesaplarını ve YouTube kanalını aşağı ekliyorum mutlaka bakmayı ve takip etmeyi unutmayın, ilham perileriniz bol olsun :) 
Ersin Doğan Makrome Tasarımları SayfasıErsin Doğan Youtube Kanalı 3 FARKLI SEPET YAPIMI / EVDE SEPET SAKSI NASIL YAPILIR? | DIY/Kendin Yap

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.