Mutfak Dolabı Nasıl Boyanır? - Boya Malzemeleri | Boya Öncesi Hazırlık Ve Uygulama | Vernik Uygulama

 
Mutfak dolapları nasıl boyanır
Mutfak Dolapları Nasıl Boyanır 


Mutfak Dolapları Nasıl Boyanır

İnstagram hesabıma boya ile ilgili çok fazla mesaj gelmeye başladı ve hemen detaylı makale yazmam gerektiğini anladım. Çünkü maalesef instagram ile ilgilenmekten yarım kalmış blog yazılarımı bile henüz bitiremedim.

Sizden gelen, mutfak nasıl boyanır, dolap nasıl boyanır, hangi boyayı almam lazım, zımpara yapmamız gerekiyor mu, vernik nasıl sürülür..... gibi sorularınız için sizi hemen buraya yönlendirmiş olurum, böylece ben de mesajlarda çok yorulmuş olmam:)

Ama baştan söyleyeyim, çok detaylı ve çok uzun bir yazı olacak, gerçekten bu işi öğrenmek istiyorsanız lütfen okuyun, yazdıklarımı harfiyen uygularsanız, mükemmel bir iş çıkar ortaya. 

İddia ediyorum, aradığınız tüm sorularının cevaplarını bu makalede bulacaksınız! Sadece mutfak olarak düşünmeyin, anlattığım işlemleri diğer mobilyalarınız için de uygulayabilirsiniz. 

Hadi başlayalım o zaman 😊

Anlatacağım işlemler tüm mutfak kapakları için geçerlidir. (lake, kaplama vb) 

Mobilya Boyama malzemeleri


Mutfak Dolabı Boyama Ön Hazırlık 

Kapakları ve Kulpları Sökme 

İşe önce dolap kapaklarını sökmek ile başlıyoruz, bu aşamayı mutlaka atlamayın, inanın hem boyarken çok rahat edeceksiniz hem de muntazam bir iş çıkarmış olacaksınız.

Bu işi eşinize devredin elinden geliyorsa yapsın, gelmiyorsa komşu çağırın mutlaka sökün:)  Şarjlı tornavida varsa bu işlem çok kısa sürer, sökmeden önce kapak arkalarına ve nereden söktüyseniz o dolabın içine numaralar yazın. Geriye takarken zorlanmamış olursunuz.

Kulpları da söküyoruruz ve vidaları ile birlikte poşete koyup saklıyoruz:) 

Temizlik

Kapakları söktük şimdi onları çok güzel temizlememiz lazım yoksa boyamız tutmaz. Bu aşamada çok önemli çünkü mutfak kapakların bazı bölümleri biliyorsunuz çok yağlı oluyor. 

Önce yağ sökücü ile kapakları iyice temizleyin bir damla bile yağ kalmasın, ayrıca aspiratörün olduğu dolap kenarlarını da ihmal etmeyin. 

Sonra sirkeli su ile temizliyoruz. Bu aşamayı niye yapıyoruz, çünkü detarjan kalıntısını temizlemezsek yine boyanız tutmaz, tuttu gibi gözükür, temizlik yaparken boyanız kalkar, bu aşamaları dikkatli yaptığınızdan emin olmanız lazım. 
Güzelce silin ve kurulayın artık diğer aşamaya geçebiliriz. 

Macun çeşitleri

Macun Uygulama 

Macunlama işlemi her mutfak dolabı için geçerli değil, eğer kulp değişikliği düşünüyor ve kapaklarda hasar gören yerler varsa, o zaman macunlama işlemi yapabilirsiniz. 

Kısaca macun nasıl yapılır onu da anlatayım, daha sonra diğer aşamaya geçelim. Macun yapmayacaksanız bu aşamayı atlayabilirsiniz. :) 

Hangi macunu kullanmalıyız? 

Ahşap macunu, nalburda satılan herhangi bir marka ahşap macunu olur, spatula ile delikleri kapatabilirsiniz ama en az 8 saat beklemek gerekir, delikler iri ise macun çökme yapar, ikinci kat macun ister, yine iyice kurumasını bekleyin, dışı kurumuş sanarsınız ama içi kurumaz, boyanız yine bu sebepten tutmaz. 

Klasik rölyef pasta ile de macun işlemi yapabilirsiniz, yine beklemeniz lazım, hemen kurumaz ve fön makinesi ile kurutmanızı tavsiye etmem. Derin boşluklar doldurduysanız bir gün beklemenizde fayda var. Ertesi gün çatlama ve çökme yaptıysa tekrar macun çekmeniz gerekiyor. Düz bir yüzey elde edene kadar devam etmelisiniz. 

Çelik macunu, benim en sevdiğim macundur, hemen kurur ve çok beklemek istemez, ayrıca aşırı sağlamdır. Düşünün araç tamirlerinde bile bu macunu kullanıyorlar. Çökme ve çatlama yapmaz, macun kuruduktan sonra zımpara ve hemen akabinde boya işlemine geçme kolaylığı sağlar. 

Çelik macunu nasıl kullanılır?

Google da çelik macunu diye aratın karşınıza çıkar, marka önemli değil ben bir çok marka denedim hepsi aynı işi görüyor. Polikor marka çelik macunu tavsiye edebilirim ve en küçük boyu alın bu işlem için gayet yeterli olur. Macunun yanında tüpün içinde sertleştirici ile satılıyor. 

Sert bir yüzeyde çalışın derim, spatula ile çalışmanız kolaylaşır. Macundan çok az alın, içine sertleştirici tüpünden sıkın. Ölçü vermek gerekirse avuç içi kadar bir macuna, 2-3 nohut tanesi kadar sertleştirici yeterli. Verdiğim tarifi bir usta okusa güler yazdığıma :) Kısaca yüzde 2 oranında sertleştirici yeterli olacaktır. 

Bu aşamada hızlı olmanız lazım çünkü macun hızla kurur, tavsiyem bölüm bölüm gidin her defasında yeni karışım hazırlayın. 

Sertleştirici ekledikten sonra homojen bir kıvam olana kadar karıştırın ve spatula yardımı ile yüzeye sürüp spatula ile fazlasını çekin. Dikkat etmeniz gereken yüzeyde bombeli bir şekilde kalmasın, dümdüz bir görünüm elde etmemiz gerekiyor, küçük kalıntıları daha sonra zımpara ile halledeceğiz. 

Çok kısa sürede kuruyor, hemen zımpara ve boya işlemine geçmemimi kolaylaştırdığı için ben projelerimde sürekli bu macunu kullanıyorum. 

Borma Wachs Tamir Macunu 

Borma wachs macunu ile de aynı işlemleri yapabilirsiniz, inanılmaz kaliteli güzel bir macundur, çok beklemenize gerek kalmaz hızlı kurur, ayrıca bir çok renk seçeneği mevcut. Kullandığınız boyanın renk tonunu göre macun rengi seçerseniz, boya kapatıcılığında ve alttan macunun kusması gibi sorun yaşamazsınız. 

Tercihler sizin hanımlar, ben hepsini detaylı anlattım, yine de sormak istediğiniz olursa yorum yazın, sadece macun kısmı bile çok uzun bir yazı oldu:) 

Şimdi diğer işleme geçelim.. 

Zımpara uygulama

Zımpara Uygulama 

Benim için zımpara olmazsa olmazım. Zımpara uygulaması yüzeye göre değişkenlik gösterebilir. Boya firmaları zımpara yapmadan yüzeye tutuculuk sağladığını söylüyorlar. Bu durum yüzeye göre değişir diye düşünüyorum, o yüzden hiç riske girmeden ne boyarsanız boyayın hafifte olsa zımpara yapın derim:) 

Neden zımpara, kullandığımız boyalar gerçekten çok güzel ve tutuculuğu yüksek boyalar, boyaların kalitesini tabiki tartışmayacağım. Fakat ben bu işi daha profesyonel olmak için çok araştırdım, marangozları gezdim, sohbet ettim, işlerini gördüm. Kendim detaycı ve titiz olduğum için, en güzeli olsun, en sağlamı olsun, hep bu doğruda olmaya çalıştım. Nacizane bir tavsiye isterseniz benden, elinizi korkak alıştırmayın, aksine yanlış yapın! Yanlış yapın ki, çözümünü ararken tecrübe edinin, tecrübe ettiğiniz bozuk işler sizi usta yapar ve çok ama çok araştırın.. 

Sadece kendi evime değil, müşteri projeleri olduğu için, benim bir işi bin defa düşünmem ve dikkatli olmam gerekiyor. O yüzden ben sizlere boya nasıl yapılır öğretirken, işin profesyonel kısımları ile birlikte anlatıyorum. Çünkü bu iş böyle yapılmalı, kimsenin parası emeği çöpe gitmemeli. 

Zımpara olmazsa olmaz, düşünün lake bir kapağınız var, yüzeyi parlak ve aşırı kaygan bir yüzeyi var. Bu yüzeye boyanın tutunması çok zor, boyadınız diyelim en ufuk bir zorlukta temizlikte kalkma ihtimali var, hatta soyulma ihtimali var. Sonuçta zımpara yapsakta sert darbede boya hasar görür, tıpkı hazır satın aldığınız diğer mobilyanız gibi, şunu unutmayın ölümsüz olsun diye boya yapmıyoruz, atmaya kıyamadığımız ya da artık rengini beğenmediğimiz için boya yapıyoruz. Yıllar geçtikçe boyadığımız ürünlerde yavaş deforme olmaya başlayacak. İşin en güzel tarafıda bu değil mi, sıkılınca ya da evi tekrar dekore etmek istediğimizde, tek yapmamız gereken yine boyamak :) 

Ölümsüz boyalar değil, darbelere karşı sağlam olmayabilir, fakat soyulma başka bir şey, soyuluyorsa alt zemin problemlidir. İyi temizlenmemiştir, iyi zımpara olmamıştır, en önemlisi boya ve vernik bekleme sürelerine uyulmamıştır anlamına gelir, boyanın zemine tutunmamasının bir çok nedeni olabilir, yüzeye göre değişen boya öncesi yapılması gereken işlemleri iyice öğrenmek gerekir. 

Hangi zımpara kullanmalıyız? 


Eğer zımpara makinesi varsa çok güzel ve rahat bir zımpara yaparsınız ve bence mutlaka edininmelisiniz. Daha önce bu yazımda kendi kullandığım ve uygun fiyata aldığım zımparadan bahsetmiştim isteyenler bakabilir. ➡ Tv Ünitesi Yenileme ve Masif Ahşap Görünümlü Boyama Nasıl Yapılır 

Benim kullandığım ve memnun kaldığım zımpara makinesi Mac 160 watt mause tip zımpara, 200 tl almıştım, uygun fiyata bulabileceğiniz en iyi zımpara makinesi. 

Zımpara numarası ise, tavsiyem 220 numara ile başlayın 400 numara ile bitirin, benim kullandığım sarı içi sünger bir zımpara, metre ile kestiriyorum aşırı memnunum, nalburlara sorun ya da Online Hırdavat dan alabilirsiniz, link ekledim. 

220 numara ile tüm kapaklarınızı iyice zımpara yapın, macun yaptıysanız o bölgeleri pürüzsüz olacak şekilde zımpara yapmaya devam edin. Elinizi yüzeyde gezdirdiğinizde en ufak bir yere takılma ya da bombe hissetmemelisiniz, bu ayrıntı çok önemli yoksa ilk kat boya vurduğunuzda detayları kusmaya başlar ve zaten yeterince zımpara yapmadığınızı fark edersiniz. Ayrıca sadece kapaklar değil, buzdolabı yanı, çekmeceleri yani boyamayı düşündüğünüz her yeri zımparalayın. 

Son olarak olarak zımpara bittikten sonra, etrafı süpürüp güzelce temizleyin ve kapakların tozunu alın:)

Nihayet boyama aşamasına geçebiliriz:)

Astar Uygulama 

Adım adım mutfak nasıl boyanır öğreniyoruz ve size bu adımları en  profesyonel yöntemleri ile aktarıyorum. O yüzden astar aşamasına yer vermek istedim. 

Remmers marka Isolier Grund beyaz ahşap astarını mutlaka tavsiye ederim. 

Genel Özellikler:

 • Su bazlı bir boyadır, ağacın kusmasını önler. 
 • Beyaz renklidir, üstüne istenilen renk boya uygulanabilir. 
 • Açık renk örtücü boyaların sararmasını önler.

Özellikle ham ağaç mobilya boyayacaksanız, mutlaka bu astarı kullanmanızı tavsiye ederim. Bunun dışında macun ile çok işlem yapılmış hasarlı bir yüzeyiniz varsa, önce bu astarı kullanabilirsiniz, böylece zemini örter ve boyanın kusmasını ve alttan macun gölgesinin görünmesini engellemiş olursunuz. 

Ben en son müşteri evinde, ahşap dubleks merdiven projesinde kullandım, ahşap merdiven çok yıpranmıştı ve macun sürmediğim alan kalmamıştı, çok iyi zımparadan sonra bir gün ara ile, bu astarı sürdüm iki kat,yüzeye muazzam tutunuyor ve işime sağlamlık katıyor, ayrıca bu astarı sürmeden boya yapmış olsaydım, istediğim kadar zemin pürüzsüz olsun yine macun gölgelerini görebilirdim. O yüzden çok seviyorum bu astarı.

Ayrıca son olarak şunu eklemek istiyorum. Örneğin, koyu kahve bir mobilyanız var ve siz bunu ıhlamur rengine boyamak istiyorsunuz. Ihlamur rengini direk mobilyanıza uygularsanız, üç katta bile kapanmadığını ve alttan kahverenginin gölgesinin yansımalarını görürsünüz. Çok daha fazla boya tüketmiş olacaksanız ve istediğiniz renk tonunuzu elde edememiş olacaksınız. Eğer Remmers Isoliergrund astarı atarsanız, renk dönüşü daha kolay ve kusursuz olur.

Son olarak kullandığım memnun kaldığım ve tecrübe ettiğim ürünler üzerinden anlatıyorum size, yani sponsor ürün değildir, aynı görevi gören farklı markalarıda tabiki deneyimleyebilirsiniz. 

Remmers Isoliergrund Astar Nasıl Kullanılır


En küçük 0,75 yani yaklaşık 1 litreden den başlıyor, büyük boylarıda var. Bir litre 20-25 kapaklı bir mutfak için yeter, hatta artar bile. Yaklaşık bir litresi iki katta 10 metrekare yüzey astarlıyor. 

Koyu bir astar o yüzden çok az su ile incelterek kullanıyorum. Rulo ile tüm yüzeyleri sürün, iyice rulodaki boyayı bitirin ince kat sürmeye özen gösterin. Rulonun girmediği alanlara ipek fırça ya da nalburdan aldığınız sentetik fırça ile uygulayın. İlk kat bitince 6 saat bekleyin, sonra ikinci kata başlayın ve kurumaya bırakın. 

Ertesi gün artık boya yapmaya başlayabilirsiniz, boyaya başlamadan önce mutlaka 400 numara ile hafif zımpara yapın, tozunu alıp nemli bezle sildikten sonra kapaklar, istediğiniz rengi boyamak için hazırdır. 

Mutfak nasıl boyanır


Mutfak Kapakları Boyama 

Mutfak Boyama Malzemeleri

Ortalama yaklaşık 24-30 kapaklı bir mutfak için malzeme listesi yazıyorum, siz ölçüyü ona göre düzenleyebilirsiniz. 

 • Dönüşüm boyası (multisurface ya da chalked /chalky grubu boya) 

Rich marka tercih edeceksiniz, 
Multisurface grubundan istediğiniz renkten kova boyu (2,5 kilo) olanı alabilirsiniz. Koyudan açığa dönüyorsa mutfak yeterli olacağını düşünüyorum. Sadece her renk kova boyunda yok, o zaman aynı oranda diğer boyunu alabilirsiniz. 

Rich chalked gurubu tercih edeceksiniz, chalked grubun en büyük boyu 1250 cc var, ya da 3-4 adet 500 cc yeterli olur. Büyük boylar her zaman için avantajdır, boya artarsa, hiç sorun yaşamadan saklayabilirsiniz. 

Cadence Hibrit multisurface tercih edecek olanlar en büyük boyları 3 kilo, 
Very chalk ise 500 cc olarak var, 3- 4 adet yeterli olur. 

 • Su bazlı vernik 500 cc +500 cc

Vernik grubundan mat, yarı mat parlak olarak seçenekler var, siz nasıl bir bitiş istiyorsanız ona göre karar verebilirsiniz. 

Ben genelde mat bir son sevdiğim için size tavsiyem ya Rich chalked mat vernik ya da Cadence kadife mat vernik olabilir. 

 • Dekor marka kadife rulo 

Şimdiye kadar denemediğim rulo kalmadı, o yüzden emin olabilirsiniz ki, daha iyisi çıkana kadar işinizi muntazam gösterecek rulonun bu olduğunu söyleyebilirim. Yedek rulo almanızı tavsiye ederim, çünkü boya yaptığınız rulo ile vernik atmıyoruz, yani vernik için temiz bir rulo olması lazım. 

 • İpek fırça 

İpek fırça olarak yıllardır kullandığım ürünü tavsiye edeyim, Rich 3500 seri ipek fırçalar, no 1 olanı alsanız yeterli, rulonun girmediği alanları bu fırça ile devam edebilirsiniz. 

 • Zımpara (zımpara numara ve detayları yukarıda yazdım) 


 • Ahşap macunu (macun ile ilgili detaylar yukarıda yazdım) 


Evde kullanmadığınız kapaklı plastik kaplar, yere sermek için gazete ya da eskimiş çarşaflar, arada boyayı nemlendirmek için kullanacağımız içi su dolu fıs fıs şişe, kağıt tabak, kağıt bant gibi ekstra malzemeler olmalı. 

Elinizde olan evdeki malzemeleri değerlendirebilirsiniz, ben yıllardır boya yapıyorum, daha henüz boya tavası kullanmış değilim:) Hiç bişey bulamadınız evdeki bir kaba poşet ya da folyo kağıt sarıp onu boya tabağına dönüştürebilirsiniz. 

Peki mutfak dolabı boyarken multisurface gurubu boya mı? Yoksa chalked /chalky gurubu boya mı? Hangisini tercih etmeliyim? 


Kısaca bu konuyuda ele alalım, kafanızda soru işareti kalmasın. Aslında her ikisi ile de boyayabilirsiniz. Fakat chalked gurubu boyalar daha mat ve daha yoğun kıvamda oldukları için eskitme teknikleri uygulayabileceğiniz mobilya dönüşümleri için tasarlanmış bir boyadır. Çok hafifte olsa dokulu bir yapısı vardır.

 Multi serisini  sulandırma yaparak boyarsınız, Chalked serisinde ise hiç sulandırma yapmadan boyamaya başlayabilirsiniz. Multisurface kat arasında 24 saat beklemeniz gerekirken, chalkedlarda bu süre 6 saattir.

Eğer tabanca ile atılmış gibi, pürüzsüz lake görünüm isterseniz o zaman mutlaka multisurface gurubu ile boyama yapmanızı tavsiye ederim. 

Vaktiniz yok ise, o zaman chalked gurubu ile de boyayabilirsiniz, ben projelerimde chalked gurubu tercih ediyorum çünkü bekleme süresini uzatmak istemiyorum. 

Dikkat edilmesi gereken, eskitme yapmayacağınız düz işlem yapmak isteğiniz yüzeylerde (mutfak kapakları, kapı, gardırop vs) chalked kullandığınız zaman mutlaka boyayı ince atmalısınız. 

Chalked ile de pürüzsüz lake görünüm elde etmek için, boyayı çok hafif, bir kaç fıs su kadar sulandırın, ince bir kat boyayı atın, bekleme süresi sonlarında her kat arası hafif zımpara yapın ve her katı ince atmaya özen gösterin, böylece daha az beklemiş ama pürüzsüz bir görünüm elde etmiş olursunuz. 

Mutfak Dolabı Boyama Aşamaları

Buraya kadar tüm aşamaları yaptınız ve artık boyamaya başlıyoruz. Bu aşamada size tavsiyem masa üzerinde çalışmanız. Masayı boya olmasın diye eski bir bez ile örtün, üzerine orta boy bir plastik leğen koyun ve onun üstüne söktüğünüz mutfak kapağını koyun. 

Eğer böyle boya yaparsanız, daha pratik ve hızlı iş çıkarmış olursunuz, üstelik kapak kenarlarınıda muntazam rulo yapmış olursunuz. 

Multisurface Boya Hazırlama ve Uygulama Aşaması

Boyanızı açmadan önce iyice çalkalayın, ilk katlara yetecek kadar boyayı kaba dökün, sulandırma işleminde çok su koymamak ve ölçülü gitmek için mutlaka su dolu fıs fıs şişe kullanarak boyayı sulandırın, ölçü vermek gerekirse 3/1 oranında yeterli fakat hiç bir zaman ölçü kullanmıyoruz, bu aşamada boyayı su sıkarak iyice karıştırmaya devam edin, kabın kenarına fırçayı sıyırdığınızda, boya ne çok hızlı akmalı ne de çok yavaş akmalı, koyu bir boza kıvamı diyebiliriz. Başka nasıl anlatabilirim bilemiyorum :) 

Boyamız hazır, şimdi rulomuzu hazırlayalım. Ruloyu boya kabına sokmadan önce yine fıs fıs su yardımı ile çok hafif nemlendirin. 

İlk kat boyamasına geçmeden önce eğer kapaklarda rulonun girmeyeceği girintili desen ya da çıta varsa, önce ipek fırça ile rulonun girmediği çevreyi boyayın (hiç boya fazlası bırakmadan) ve ardından hemen boya kurumadan rulo ile boyamaya devam edin, böylece iz bırakmamış olursunuz. 

Rulonuzu boyaya kabında iyice döndürerek boyayı yükleyin, fazlasını biraz başka kapta bırakın ve kapakları her yöne olacak şekilde boyayın, boyayı kapaklara iyice dağıttıktan sonra, artık rulonuzu bastırmadan tek yöne yukarıdan aşağı taramalar yapın. 

Mutlaka ilk katı çok ince sürdüğünüzden emin olun. 
Biten kapağı önce tezgah üzerine alın, kuruyunca dik bir şekilde duvar kenarlarına dizebilirsiniz. 

İlk katları bitirin ve artık 24 saat bekleyin, bu aşama çok önemli, boya dokunma kuruluğu hemen gerçekleşir ama içindeki kimyasalın kurumasına izin vermezseniz boyanız uzun ömürlü ve sağlam olmaz. 

Rulo ve boya saklama, her defasında rulo yıkamaya kalkmayın, ben rulonun üzerine biraz su sıkıyorum bir poşetle hava almayacak şekilde bağlıyorum, fırçamı su dolu kaba koyuyorum ve boyamı genelde kapaklı plastik kablarda yaptığım için ağzını kapatıyorum ya da yibe üzerine bir kaç fıs su sıktıktan sonra poşetliyorum. 

24 saat sonra ikinci katları atabilirsiniz ama öncesinde çok hafif bastırmadan zımpara yapın ki izler ve boya kalınlığı varsa gitsin. Kuru bezle tozunu aldıktan sonra, yine aynı şekilde ikinci kat boyanızı sırayla tüm kapaklarınıza uygulayın. 

Ve tekrar 24 saat ara verin, mutfak boyama işini aceleye getirmeyin, bu aşamada eviniz çok dağılacak ve bu süreç çok yorucu olacak biliyorum ama bu işte sabır çok önemli, bir hafta sonra kahve içerken emeğinizle gurur duyacak ve tüm yorgunluğunuz gidecektir:) 

Bir günde mutfak dönüşümü olmaz, buna sakın inanmayın ve hangi marka olursa olsun bir iki günde boyanan mutfak asla sağlam olmaz, ileriye dönük çok sorunlar yaşarsınız. 

Sıra geldi üçüncü kata, eğer koyu bir renkten açık renge dönüyor iseniz, siz mutlaka dördüncü katı da atmak zorundasınız, çünkü bu aşamada hala alttan koyu renk gölgesi vuruyordur, eğer vurmuyorsa, hata sizde demek ki katları ince atmadınız:) 

Burada amaç boya yaparken bol boya süreyim hemen kapansın mantığı değildir, profesyonel ve sağlam iş çıkarmak istiyorsanız her katı ince atmaya, boya bekleme süresine uymaya ve kat arası zımpara yapmaya özen göstermelisiniz. 

Kat arası zımpara yaptık ve üçüncü kat boyamızı attıktan sonra artık onları bir kaç günlüğüne unutalım, boyalar iyice otursun, içindeki kimyasallar kemikleşsin. 

Hemen verniğe geçmiyoruz boya ile vernik arasında en az üç gün, imkan varsa 5 gün beklemek gerekli, bu süreler çok sıkıcı biliyorum ama en azından iki gün bekleyin vernik için derim:) 

Chalked Boya Hazırlama ve Uygulama


Chalked / chalky boya grubunu tercih edecekler için de, kısaca uygulamasından bahsedelim. 
Chalked boyaları direk sulandırmadan kullanabilirsiniz, fakat mutfak kapakları için çok az da olsa sulandırmanızı tavsiye ederim. Çünkü amacımız neydi, kat aralarını ince atarak sağlam bir dönüşüm yapmak istiyoruz, chalkedlar kalın ve yoğun bir boya o yüzden kapaklara direk kalın bir boya sürersek, ileriye dönük kusurlar karşımıza çıkar. Eskitme yapacağımız konsol, komidin tarzı mobilyalarda (zımpara sonrası) direk sulandırmadan uygulayabilirsiniz. 

Boya hazırlama şöyle, iyice şişeyi çalkalayın ama köpük yaptırmayın kabınıza alın ve yine  fıs fıs yardımıyla su ilavesi yapın, ölçü vermek gerekirse 250 cc chalked için bir kahve fincanı su düşünebilirsiniz, hafif inceltiyoruz. Yaz aylarında boya daha çabuk kuruyor bu durumlarda yine arada bir kaç fıs su sıkmak gerekebilir. 

Su boyayı iyice karıştırdıktan sonra, yukarıda multi uygulaması için yazdığım tüm detaylar burada da geçerli, uygulaması ve teknikleri aynı. Sadece kat arasında 24 saat değil, 5-6 saat beklemeniz yeterli oluyor. 

İnce katlar halinde 2 kat gerekirse 3 kat boya yapabilirsiniz. Chalked boyayı ince atmamıza rağmen kapatıcılığı multiye oranla daha iyidir. O yüzden bazen 2 kat bile yeterli oluyor, ama ne olursa olsun üçüncü kat dediğim bir güzellik var. Ben her zaman  kat arası zımpara yaparım ve üçüncü katı atarım. İşte o zaman mükemmel bir iş ortaya çıkar. 

Boya yaparken kat sayıları çok önemli değil, bu durum boyanın rengi ile değişkenlik gösterir. Siyah boya iki katta sonuç verirken, açık renkler üçüncü katta sonuç verir. Bu durumda boya yaparken buna en iyi siz karar vereceksiniz. Tabi sadece bir kat boyayıp bırakmayın, bu hata olur:) 

Önemli bir detay ise şu, bana gelen mesajlarda anladığım kadarıyla, çok sabırsız ve hemen sonuca varmak isteyen bir kitle var. 

Yaptığınız yanlışlar! 

- Boya kapansın diye boyayı kalın sürmek
- Dönüşüm boyalarını tanımamak ve kafanıza göre işlem yapmak
- Sulandırma oranlarını bilmemek
- Kat arası bekleme sürelerine uymamak 
- Boya kurudu diye ikinci katı atmak
- Acele etmek
- Vernik için gereken süreyi beklememek 
- Sabırsız olmak 
- Yanlış fırça ve rulo kullanmak
- Boya öncesi zımpara ve temizlik yapmamak
- Kolay bir iş olduğunu sanmak 

Mobilya boyamak, özellikle mutfak boyamak çok sabır ve çok emek isteyen bir iştir. O yüzden verdiğiniz onca  emeğe değsin istiyorsanız, kuralına uygun sağlam bir iş çıkartmalısınız. Herşeyi iyice araştırın tüm bilgi birikimi ile bu işe başlayın. Hatta hiç boya yapmamış olan arkadaşlarım önce evdeki ufak tefek şeyleri boyayarak biraz tecrübe edinsin, sonra büyük işe daha tecrübeli olarak başlayabilirsiniz. 

Evet zor ve zahmetli bir iş mutfak boyamak ama imkansız değil, başardığınızda ve yorgunluk kahvenizi içtiğinizde kendinizle gurur duyacaksınız. Bu verdiğim bilgiler ile boya yaparsanız dualarınızda dekorbeti'yi unutmazsınız diye düşünüyorum :) 

Vernikli boya ile mobilya boyama

Merak edenler için kısaca bu konuya da değinmek istiyorum sonra vernik uygulama aşamasına geçelim. 

Vernikli boyayı ilk duyduğumda açık söyleyeyim çok sevinmiştim, o zamanlar proje evlerine gidiyordum ve bu benim için hem zamandan hem de iş yükünden tasarruf etmek demekti. 

Ama ne var ki denemediğim bir ürünü müşteri projesine götürümezdim. Her zaman yaptığım gibi evimde test ettim. Genelde en sık kullandığım yüzeyi seçerim ki artılarını ve eksilerini yakından görmüş olurum. Mutfak masamda bu iş için en ideal olanı, benim deneme tahtam diyebiliriz, her uygulamadan nasibini aldı:) 

Her zaman yaptığım gibi güzelce zımparamı yaptım, temizledim ve rulo ile uygulamamı yaptım, koyu renkten beyaza döndüğüm için 4 kat uyguladım, kat aralarında ben bir gün bekledim. İlk başlarda o kadar güzeldi ki, dedim bu harika, lake görünümlü pürüzsüz muntazam bir boya. Daha sonra yapışkanlık durumu ortaya çıktı, haftalar geçtikçe durum düzelmedi aksine üzerimizdeki kıyafetlerin tüyleri masaya yapıştı ve masa git gide rengi değişmeye başladı. En kötüsü de tırnakladığımda bir  bütün tabaka olarak soyulmaya başladı. 

Neden böyle oldu inanın bilmiyorum, belki ben yanlış uygulama yaptım, o yüzden ilk yaşadığım bu tecrübeden sonuç çıkarmam imkansız, daha fazla uygulama ve denemeler yapmam lazım ki vernikli boya ile ilgili size doğru bilgiler verebileyim. Sadece yaşadığım tecrübeyi anlatmaktan ötesine gidemiyorum, bu yüzden sizleri farklı etkilememek adına boya marka bilgisini paylaşmıyorum. 

Kısaca vernikli boyayı yeterince tecrübe etmediğim için bir uzman gibi makale yazamıyorum.  En kısa sürede tekrar deneyimlemek istiyorum ve yeni yazılarımda vernikli boyalarada yer vermek istiyorum.

Not : Ben bu makaleyi hazırlarken Rich markası yeni çıkardıkları Selfy Dekor yani vernikli boyasının lansmanını yaptı. Yeni ürünler yeni lezzetler gibidir, en kısa sürede denemek istiyorum ve tabiki yine tarafsız bir şekilde tecrübelerimi blogta yazıyor olacağım.

Şimdi kaldığımız yerden devam edelim.

Vernik seçimi

Vernik Hazırlama ve Uygulama Aşamaları 


Vernik Seçimi 

Su bazlı vernik grubu çeşitlerinden mat, yarı mat, parlak seçeneklerinden istediğinizi tercih edebilirsiniz. Burda bitişi nasıl görmek istiyorsanız, ona göre vernik tercih etmek lazım, yani mat dursun parlasın istemiyorsanız rich ya da cadence su bazlı vernik grubundan mat olanı tercih etmeniz gerekiyor. 

Mutfak dolapları için en uygunu çok parlamayan mat bir vernik tercih etmek daha uygun olacağını düşünüyorum. Benim tavsiyemi sorarsanız, en sık kullandıklarım Rich chalked mat vernik ya da Cadence kadife mat vernik kullanabilirsiniz. Sürüşleri kolay ve iyi sonuç veriyor. 

Bunlar dışında fiyatı biraz pahalı ama en sağlam ömürlük bir şey istiyorsanız Hemel marka ipek mat verniğini tavsiye ederim. En sık kullandığım inanılmaz güzel bir verniktir. 

Son olarak mutfak dolapları için, sır vernik ya da taş vernik kullanmak isteyenler var, kullanabilirsiniz ama şunu unutmayın, bu vernikler ıslak zemin verniğidir. Yani suya temas eden fayans gibi yüzeyler için hazırlanmış özel verniklerdir, yoğun kıvamlı oldukları için dolap kapaklarına uygularken zorluk yaşayabilir ve iz bırakabilirsiniz. 

Vernik Öncesi Hazırlık 

Boya işimiz bittikten sonra üzerinden en az 2-3 geçnesini beklemekte fayda var. Boyanın nemi atması içindeki kimyasalların kuruması için boya ve vernik arası bir kaç gün beklemeli, bu süreci atlarsanız bazı durumlarda vernik sürdüğünüz için hava almayınca nem ve rutubet yapabilir, en ufak darbede kolay soyulur. 

Vernik için mutlaka temiz yedek rulonuz olsun, en iyi rulo dekor marka kadife rulo ve rulonun girmediği yerlerde ipek fırça yeterli olacaktır. 

Verniğe yapışan kıl tüy sorunu nasıl çözülür? 
 
Bu işe ilk başladığımda özellikle beyaz zemin üzerine vernik atarken ufacık tüyler beni deli ederdi. Sonra bu işe şöyle çözüm buldum:) 

İkea da kedi tüylerini toplayan yapışkanlı rulolar var, bu rulo ile önce vernik rulomun üzerinde bir müddet gezdiriyom, sonra vernik yapacağım zemin üzerinde gezdiriyorum. Ve böylece kıl tüyden kurtulmuş oluyorum. 

Vernik öncesi hazırlıkta rulomuzu temizledik, son bir aşama kaldı o da zımpara :) Yine mi zımpara diyeceksiniz ama inanın bana bu son aşama mükemmellik katacak. 

400-600 arası bir zımpara ile boyadığınız yüzeylerde çok bastırmadan hafif zımpara yapın. Kaymak gibi pürüzsüz zemin elde edersiniz, elinizi yüzeyde gezdirip aradaki farkı görün ne demek istediğimi anlayacaksınız :) 

Sonrasında kuru bezle güzelce tozunu alın, nemli ıslak bezler daha çok tüy bırakır, o yüzden mümkünse ucu fırça tipli süpürge aparatı ile süpürüp, kuru bezle silebilirsiniz. 

Vernik Uygulama 

Hazırlık tamam ve artık vernik uygulayabiliriz, bunun için boya yaptığımız gibi yine aynı yöntemle kapakları masa üzerine tek tek alabilirsiniz. 

Verniği önce iyice çalkalayın ve bir kaba dökün, bazı vernikler yoğun kıvamlı oluyor, ben içine bir iki fıs su sıkıp inceltiyorum, böylece sürümü daha kolay oluyor. Burada tek dikkat etmeniz gereken çok az su koyduğunuzdan emin olun. 

Daha kaba rulonuzu batırıp bolca verniği yedirin, gerekirse boş bir kapta verniğin fazlasını bırakın ama boyadan tek farkı verniği bol sürmek gerekiyor. 

Bir mutfak kapağı için bir rulo verniği yüklediyseniz bu fazla gelir, tabakta biraz fazlasını alın, tüm kapağa verniği iyice yedirin ve düz şekilde ruloyu hiç bastırmadan tarama yapın ve bırakın. 

Geniş yüzey vernik yapacaksanız eğer, örneğin bir yemek masası, tek rulo masaya yetmeyeceği için uzun bölgeden  üçe bölerek hareket edin. Birinci bölgeyi vernik yapın tarayın, sonra ikinci kısma geçin ve artık birinci bölgeye hiç dokunmayın, bu aşamaları hızlı yapın ve en önemli püf noktası bol sürmektir. Böylece vernik kuruyunca hiç iz bırakmaz. 

İkinci kat vernik uygulama 

Mutlaka ikinci kat vernik yapmanız lazım, nasıl ki boya ilj katta her yeri kapatmıyorsa vernikte öyledir. İkinci katta muntazam koruma sağlayacaktır. Özellikle yemek masaları ve sık kullanılan yüzeylerde üçüncü kat isteyebilir. 

İkinci kata geçmeden önce bir kaç saat bekleyin ve hafif ince zımpara yapın, sonra ikinci katı yine aynı yöntemle yapabilirsiniz. Vernik yapmanın tek püf noktası hızlı hareket etmek ve vernik kurumaya yakın tekrar tekrar üzerinden geçmemektir. 

Son olarak benim atladığım, sormak istedikleriniz varsa yorum yazabilirsiniz. 

Sizlere profesyonel bir iş çıkarmanız için tüm detayları paylaştım. Tecrübe edindikçe bu işten ek gelir elde edebilirsiniz. Gönlünüz ve eliniz bu işe yatkınsa asla başarısız olmazsınız. Dekorbeti blogta sizlere ücretsiz olarak tüm tecrübe ve bilgilerimi aktarmaya devam edeceğim. 

Bu blogta yer almasını istediğin ya da öğrenmek istediklerin varsa lütfen yorumda yaz ve daha fazla kitleye ulaşmak için bu yazıyı paylaşabilirsin. 11 yorum:

 1. Verdiğiniz eşsiz bilgiler için çokk teşekkür ederim.ınanılmaz faydalı oldu. tamda mutfağımı boyıcaktım Benım bir sorum yada sorunum var diyelim:) evimin duplex merdivenimi sıyah beyaz boyadım. Çok da güzel oldu :) vernik olarak 2 kat parlak taş vernik kullandım fakat çok parlak durdu. Özellikle siyah basamak kısmında.bunun üzerine cadence kadife mat vernik yada cadence su bazlı mat vernık uygulasam daha mat bir görünüm olur mu. Uygulanabilirmi. Yada ne önerirsiniz. Çok teşekkür ederim. Başarılarınız daim olsun. Hepp takipteyim sizi. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, öncelikle teşekkür ediyorum yibe beklerim bloguma ayrıca instagram hesabım @betidesign ziyaret edebilirsiniz. Soruna gelince, tahmin edebiliyorum fayans gibi olmuştur keşke taş vernik uygulamasaydınız. Merdiven gibi çok sert kullamılan yüzeylerde ben parke verniği kullanıyorum. Hemel marka su bazlı parke vernikleri inanılmaz sağlam ve çizik darbelere karşı dayanıklı. Merdivenleri 340-400 arası numara ile önce zımpara yapın sonra bu önerdiğim verniği ya da dilediğiniz mat ya da yarı mat hobi verniklerini kullanabilirsiniz. Sevgiler💓

   Sil
 2. Merhaba. Bilgileriniz inanılmaz faydalı cookk teşekkür ederim. Tamda mutfak dolabını boyıcaktım.benım bir sorum yada sorunum var diyelim:) evimin duplex merdivenimi sıyah beyaz boyadım. Çok da güzel oldu. Vernik olarak da 2 kat parlak taş vernik yaptım ama çok parlak oldu.özelllikle siyah basamak kısımları. Bu parlak görüntüyü gidermek için üzerine cadence kadife mat vernik yada cadence su bazlı mat vernik uygulasam mat bir görünüm olurmu. Uygulanabılırmı. Yada siz ne önerirsiniz. Çokk teşekkür ederim. Başarılarınız daim olsun. Hep takipteyim sizi :)

  YanıtlaSil
 3. Yazınız çok faydalı oldu teşekkürler. Chalked antik beyaz ile boyadim. 3 gun sonra vernik yapacağim. Vernik islemi de bittikten sonra urunu kac gun kullanmamaliyiz? Calisma masasi oldugu icin surtunme vs. Olabiliyor. Yani boyanin iyice kemiklesme suresi ne kadar? ( kullanılmamasi gereken sure) Şimdiden teşekkürler yaziniz cok isime yaradi :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba çok teşekkür ediyorum 💕 verniği mutlaka iki kat hatta çok trafik alan yüzeyler için 4 saat ara ile üç kat yapmanızı tavsiye ederim. Aslında verniğğn dokunma kuruluğu gerçekleşince hemen kullanmaya başlayabilirsiniz sadece daha nazik olunmalı, tamamen kemikleşme süresi 20 günü bulur, o yüzden bu süreyi beklemek yerine hassas kullanabilirsiniz. Beni İnstagram'dan takip edebilirsiniz @betidesign 💕

   Sil
 4. Merhaba, uzun uzun hiç detay atlamadan verdiğiniz tüm bilgiler için çok teşekkür ederim. Boyaları yeni tanıyorum ve bu işe başlıyorum. Balkonumun yer fayanslarını boyadım üzerine de vetro sıvı cam uyguladım gayet güzel oldu. Ancak bu boyaya hiç su eklenmiyor ve hemen kuruyor.(Bianca Stella) Evde diger alanlara banyo ve mutfak dolaplarina ve fayanslarina da uygulamak istiyorum ancak sizin detaylı açıklamalarınızı görünce tereddüte düştüm acaba bu boyalar gerçekten yeni nesil ve farklı mi yoksa sizin yazdiklariniz gibi daha uzun ve detaylı mi çalışmak gerekiyor. BIlgiler icin emeğinize yureginize sağlk.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, teşekkür ediyorum ❤ Stella kendinden vernikli boyayı denemem için firma gönderdi ve denedim gayet güzel bir boya hiç kusuru yok sadece parlak bir bitişi var, eğer mat seviyorsanız. Onun dışında hangi boya olursa olsun yüzeyi zımpara ve iyice temizliği kesinlikle tavsiye ederim. Çok sık trafik alan ve kullanılan yüzeyler için eğer titiz kullanılırmıyorsa, ekstra vernik şart ama dikey yüzeyler ve diğer alanlar için bu boya için söylüyorum gayet yeterli. Banyo için ise ve suya maruz kalan her alan için mutlaka çift kompenatlı sıvı cam sürülmeli, sevgiler ☺❤

   Sil
 5. Oldukça detaylı ve keyifli bir anlatım olmuş. Tecrübelerinizi bu samimiyette paylaştığınız için çok teşekkür ederim. Minik bir sorum olacak cevaplayabilirseniz çok memnun olurum. Dolap boyama için anlattığınız uygulamayı kaplama yüzeyli (membran) dolap kapaklarına da uygulayabilir miyiz? Ya da onların renk değişimi için nasıl bir yol izlemek gerekir?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba çok teşekkür ederim ❤️ eğer kaplama sağlamsa kabarık şişme kalkma gibi sorunları yoksa hafif zımpara sonrası boyamaya başlayabilirsiniz. İnstagram @betidesign hesabımdan bana ulaşın güzel bir boya tavsiyesinde bulunabilirim😊

   Sil
 6. Merhaba,mutfak boyama yazınızı okuyup hemen ikinci el bir zımpara makinası aldım:)Ben önce beyaz mutfağı ıhlamur rengine bir iki yıl sonra tekrar beyaza boyadım,ancak yukarıda okuduklarımın çoğunu yapmadigim icin boya kalktı altından ıhlamur rengi cikti:)) ancak şimdi adım adim gidiyorum zımparala başladım ve sormam gereken zımpara yaptıkça hafif alttaki ıhlamur rengi çıkıyor bazı yerlerde..sorum şu kapakların ilk rengine kadar mı ineceğim zımparayla yoksa o parlaklığın gitmesi yeterli mi? Birde mutfak beyaz zaten ve ben tekrar beyaza boyayacağım 3 kat sürmek şartmı?

  YanıtlaSil
 7. Adsız22.5.22

  merhaba çok detaylı güzel bilgiler vermişsiniz çok teşekkürler. bir sorum olacaktı çıkardığımız dolap kapaklarının bir yüzünü boyadıktan sonra 24 saat bekliyoruz bu 24 saat sonunda mı aynı kapakların arka yüzlerini boyuyorz? yani kat arası 24 saat ama arkalarını da boyamak bu aynı süre mi? çok teşekkürler

  YanıtlaSil

Düşünceleriniz benim için çok önemli, yorum bırakabilir ya da soru sorabilirsiniz.

Değerli yorumlarınız ve sorularınız onaydan geçtikten sonra yayınlanır ve yanıtlanır. Yorumun aşağıda görünmesi ve altına yanıtın girilmesi birkaç gün sürebilir, ara sıra kontrol ediniz.

Blogger tarafından desteklenmektedir.